FAQ

FAQ (ang. Frequently Asked Questions) czyli najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi:


Co obejmuje, a czego nie obejmuje gwarancja na szwajcarskie zegarki?

Gwarancja nie obejmuje:

  • okresu przydatności eksploatacyjnej baterii (bateria nie podlega gwarancji)
  • normalnego zużycia eksploatacyjnego i starzenia (np. zarysowań na szkiełku; zmiany koloru i/lub zmian właściwości materiałów, z których wykonano niematowalne paski i łańcuszki, takich jak skóra, tkanina, kauczuk; złuszczania się powłok galwanicznych)
  • uszkodzeń którejkolwiek części zegarka w wyniku niewłaściwego użytkowania, braku staranności, zaniedbania, wypadków (uderzeń, wgnieceń, zgnieceń, zbicia szkiełka, itd.), użytkownika niezgodnego z przeznaczeniem oraz nieprzestrzegania instrukcji obsługi.
  • zegarek, na którym były wykonywane operacje przez osoby nieupoważnione lub którego pierwotny stan został zmieniony poza kontrolą firm szwajcarskich.

Co oznacza Anti-Magnetic?

Zegarek jest zabezpieczony przed wpływem pól magnetycznych. Jednakże duże pola magnetyczne w okolicach transformatorów, czy magnesów może negatywnie wpłynąć na dokładność chodu zegarka.


Co oznacza skrót PVD?

Physical Vapour Deposition. Jest to technologia złocenia, gdzie pod wysokim ciśnieniem warstwa azotku tytany pokrywany jest warstwą złota. Taka powłoka jest wysoce odporna na wycieranie i dzięki temu złocenie utrzymuje się bardzo długo.


Co to jest Automatic?

Jest to zegarek mechaniczny z automatycznym naciągiem. Ruch nadgarstka podczas noszenia zegarka na ręku powoduje, że wahnik – ciężarek w formie półkola, poprzez system kółek naciąga sprężynę zegarka.


Co to oznacza, że w mechanizmie są kamienie (jewels)?

Kamienie (jewels) są to syntetyczne szafiry lub rubiny, które umieszczane są w miejscach, w których występują największe tarcia. Twardość kamieni zapobiega szybkiemu zużywaniu się mechanizmu. Dobry zegarek mechaniczny wymaga co najmniej 15 kamieni. Zegarki automatyczne, ze względu na większą komplikację mechanizmu, wymagają około 25 kamieni.


Co zrobić, gdy zegarek automatyczny zatrzyma się?

Aby zegarek z automatycznym naciągiem działał, należy go nosić. Poszczególne mechanizmy mają różną rezerwę naciągu (od 24 do 52 godzin). Jednakże nie noszony musi się zegarek w końcu zatrzymać. Przed założeniem należy zegarek nakręcić koronką ok. 10 razy, aby go uruchomić. Następnie ustawić datę i godzinę i założyć na rękę.


Co zyskujemy dzięki zastosowaniu szafirowego szkła?

Szkło szafirowe jest wykonane z syntetycznego szafiru, ciętego w cienkie „plasterki” i szlifowanego do odpowiedniego rozmiaru. Szafir jest drugim po diamencie najtwardszym minerałem. Dzięki temu szkiełko zegarka jest odporne na zarysowania i można je porysować głównie diamentem.


Jak często powinno się konserwować zegarek?

Mechanizm zegarka jest niezwykle precyzyjnym instrumentem, dlatego potrzebuje regularnej obsługi. Aby zapewnić odpowiednią konserwację i smarowanie mechanizmu, należy co 3-4 lata poddać zegarek serwisowi. Oczywiście jest to zależne od warunków w jakich użytkowany jest czasomierz.


Jak długo wytrzymuje bateria w zegarku?

Szkło szafirowe jest wykonane z syntetycznego szafiru, ciętego w cienkie „plasterki” i szlifowanego do odpowiedniego rozmiaru. Szafir jest drugim po diamencie najtwardszym minerałem. Dzięki temu szkiełko zegarka jest odporne na zarysowania i można je porysować głównie diamentem.


Jaka jest różnica między chronografem a chronometrem?

Zegarek z funkcją chronografu jest to zegarek ze stoperem. W zależności od komplikacji mechanizmu, na tarczy (oprócz właściwych wskazówek czasu) występują skale i wskazówki odmierzające odczyty stopera (godziny, minuty, sekundy, dziesiętne sekund). Chronometr jest to wysoce precyzyjny zegarek, który posiada certyfikat dokładności chodu wydany przez COSC - Contrôle Officiel Suisse des Chronometres (www.cosc.ch), gdzie zegarek podany był dokładnym testom w różnych warunkach, temperaturze i pozycjach.


Jaka jest tolerancja dokładności chodu zegarków?

Zegarki mechaniczne mają wysoką tolerancję dokładności. Wynosi ona +/-15 sekund na dobę. Wynika to z faktu, iż na dokładność chodu zegarków mechanicznych mają wpływ liczne czynniki, nawet takie jak warunki atmosferyczne. Zegarki mechaniczne z certyfikatem chronometru mają tolerancję +/-5 sekund na dobę Zegarki kwarcowe, w których za dokładność chodu odpowiedzialny jest impuls elektryczny przepuszczony przez kryształ kwarcu, mają tolerancję +/- 10 sekund na miesiąc


Jakie są typy mechanizmów w zegarkach?

Zegarki czerpią napęd z mechanicznej sprężyny przechowującej energię zgromadzoną w wyniku ręcznego i automatycznego skręcenia lub baterii.

Zegarki mechaniczne to czasomierze czerpiące napęd z mechanicznej sprężyny przechowującej energię zgromadzoną w wyniku ręcznego lub automatycznego skręcenia. Mechanizm automatyczny nakręca sprężynę przy pomocy rotacyjnie poruszającego się wahnika o asymetrycznie rozłożonym ciężarze. Takie zegarki nie potrzebują baterii.

Mechanizmy z naciągiem ręcznym: Sprężyna nakręcana jest ręcznie przy pomocy koronki. Mechanizm może pracować samodzielnie przez 38 do 42 godzin z dokładnością od -5 do +30 sekund na dobę.

Mechanizmy z naciągiem automatycznym: Sprężyna kumuluje energię przekazywaną z pracy obracającego się wahnika wprawionego w ruch przez ruchy ręki użytkownika zegarka. Gdy zegarek jest w pełni nakręcony może pracować samodzielnie przez 38-42 godzin z dokładnością od -5 do +30 sekund na dobę. Odchylenia – zwalnianie i przyspieszanie pracy – znoszą się poprawiając ogólną precyzję pracy mechanizmu.

Mechanizmy kwarcowe: źródłem energii w zegarkach kwarcowych jest miniaturowy akumulator energii o długości pracy od 2 do 5 lat, zależnie od jakości baterii i warunków jej użytkowania. Dokładność pracy mechanizmu kwarcowego opiera się na wykorzystaniu oscylatora kwarcowego, czerpiącego energię z baterii i wyznaczającego z wysoką precyzją rytm pracy mechanizmu. Oscylator generuje impulsy w optymalnej frekwencji 32768 Hz (lub cykli na sekundę). Proces niweluje odchylenia do niemal niezauważalnych poziomów, dzięki czemu mechanizmy kwarcowe mogą pochwalić się doskonałą precyzją, której typowe maksymalne niedokładności chodu to 4 do 6 sekund na miesiąc. EOL (wskaźnik zużycia baterii): mechanizmy kwarcowe wyposażone są we wskaźnik zużycia baterii EOL. W takich modelach wskazówka sekundnika zacznie pracować przeskakując co cztery sekundy sygnalizując konieczność wymiany baterii w przeciągu 3-5 najbliższych dni.

Eco-Drive Citizen. Technologia Eco-Drive firmy Citizen pozwala na zamianę światła w czystą energię. Tarcza pełni funkcje baterii słonecznej która przetwarza energię świetlną w energię napędzającą zegarek i magazynuję ją w specjalnym akumulatorze. Żywotność takiego akumulatora to około 7-10 lat.

Eco-Drive Radio Controlled. Citizen Technologia Eco-Drive firmy Citizen pozwala na zamianę światła w czystą energię. Tarcza pełni funkcje baterii słonecznej która przetwarza energię świetlną w energię napędzającą zegarek i magazynuję ją w specjalnym akumulatorze. Żywotność takiego akumulatora to około 7-10 lat. Trzy niezależne od siebie zegary atomowe generują każdy osobno sygnał czasu. Po porównaniu ze sobą tych sygnałów, zegar główny, emituje sygnał radiowy na falach długich. Zegarek sterowany falami radiowymi odbiera sygnał wysłany z zegara głównego. (w Europie z Frankfurtu). Mechanizm odbiera i przetwarza informacje otrzymane drogą radiową potrzebne do prawidłowego wyświetlenia czasu i daty, etc. Zegarek sterowany falami radiowymi pokazuje prawidłowy skorygowany czas i datę na podstawie odebranych i przetworzonych informacji z dokładnością do 1 sekundy na milion lat!!! Uwaga, zegarki z rynku amerykańskiego nie będą wskazywały poprawnej godziny w europie.

Solar. Technologia pozwala na zamianę światła w czystą energię. Tarcza pełni funkcje baterii słonecznej która przetwarza energię świetlną w energię napędzającą zegarek i magazynuję ją w specjalnym akumulatorze.


Mechanizm ETA G10.961 GMT

Tissot może pochwalić się długą tradycją w tworzeniu zegarków z funkcją drugiego czasu. Przed ustaleniem światowego standardu 24 stref czasowych (GMT), w latach 1884-1911, czas różnił się w nawet poszczególnych miastach niewielkich krajów. Z biegiem lat ludzie zaczęli intensywniej podróżować i zapotrzebowanie na zegarki pokazujące czas w więcej niż jednej strefie wzrosło. Już w 1853 roku, Tissot opracował model Savonette, który wykorzystywał mechanizm z dwoma kołami godzinowymi. Innym przykładem może być zegarek Savonette z kolekcji Muzeum Tissot, wyprodukowany w 1879 roku i korzystający z tego samego mechanizmu. Jedna z tarcz godzinowych tego modelu ma cyfry rzymskie, a druga tureckie. W 1953 roku, na swoje stulecie, Tissot zaprezentował Tissot Navigator, z pierwszym w świecie mechanizmem automatycznym z 24 strefami czasowymi. Później, w 2004 roku, odbyła się premiera T-Navigator 3000, wykorzystującego innowacyjną technologię dotykową i oferującego możliwość prezentacji czasu w 150 miastach na świecie.

Pod koniec 2010 roku, Tissot wprowadza na rynek nowy mechanizm GMT – ETA G10.961. To modyfikowana wersja kwarcowego chronografu ETA G10.211, której licznik na godzinie 10 zmieniono na koło 24-godzinne ze wskazówkami godzinową i minutową. W ten sposób uzyskaliśmy łatwą w obsłudze i czytelną funkcję drugiej strefy czasowej. By stało się to możliwe, chronograf został zmodyfikowany tak, by dwie z jego wskazówek poruszały się wokół licznika na godzinie 2. Odmierza on minuty i godziny stopera w okresie maksymalnie do 12 godzin i dokładnością do jednej sekundy. Pozostałe wskazania nie zmieniły się w stosunku do standardu G10.211, mały sekundnik znajduje się na godzinie 3, a duży 60 sekundowy licznik ma wskazówkę centralną.


Mechanizm firmy ETA C01.211

Przez ponad trzy dekady szwajcarscy zegarmistrzowie ciężko pracowali nad wymagającym, technicznym wyzwaniem. Poświęcali swe wysiłki, by uprościć piękno i precyzję szwajcarskiego mechanizmu z chronografem, tak by stał on się dostępny dla wszystkich. Starali się do granic możliwości zautomatyzować procesy pracy i produkcji poszczególnych części. Rezultatem ich wysiłków jest przełomowy w historii zegarmistrzostwa mechanizm C01.211, którego premiera odbyła się w 2009 roku. C01.211 jest bezpośrednim spadkobiercą dwóch mechanizmów z lat 70-tych poprzedniego stulecia - Tissot Astrolon i Lemanii. Ich rozwój oznaczał udoskonalenie technologii, wprowadzenie syntetycznych materiałów i stworzenia nowego, ultrawydajnego syntetycznego wychwytu w latach 80-tych. W 2009 roku technologia i doświadczenie połączyły siły, by stworzyć niezrównany C01.211 czyniąc precyzje dostępną na demokratycznych zasadach dzięki niskim kosztom produkcji i montażu mechanizmu.

Specyfikacja mechanizmu ETA C01.211:

      • wysokość 8.44mm
      • ilość kamieni 15
      • częstotliwość pracy 3 Hz
      • średnica 31mm
      • ilość części 184
      • rezerwa chodu 46 godzin

Mechanizmy SW firmy Sellita.

Powstała w 1950 roku Sellita jest niezależną firmą specjalizującą się w montażu automatycznych mechanizmów zegarkowych. Będąc świadomą swojego zaawansowania technologicznego w 2003 roku Sellita zdecydowała się wyprodukować własny mechanizm - linia SW 200. Dzięki restrykcyjnym standardom firma stała się liderem rynku mechanizmów zegarkowych zarówno w klasie średniej jak i wyższej. Wprowadzenie kolejnego własnego mechanizmu SW 300 zapewnia wysoką pozycję w segmencie zegarków luksusowych, a linia automatycznego chronografu SW 500 zapewniła wysoką pozycję w segmencie zdominowanym przez mechanizm Valjoux ETY.


Niezbędne środki ostrożności oraz zabezpieczenia zegarków

      • Temperatura: Nie należy narażać zegarek na gwałtowne zmiany temperatury (ekspozycja na słońcu, a następnie zanurzenie w zimnej wodzie) lub na skrajne temperatury (powyżej 60° C lub poniżej 0° C).
      • Pola magnetyczne: Nie należy narażać zegarka na działanie silnych pól magnetycznych, wytwarzanych na przykład przez głośniki, telefony komórkowe, komputery, lodówki lub inne urządzenia elektryczne.
      • Wstrząsy: Należy unikać szoków termicznych lub mechanicznych: mogą one spowodować uszkodzenie zegarka.
      • Szkodliwe produkty: Prosimy unikać bezpośredniego kontaktu z rozpuszczalnikami, detergentami, perfumami, produktami kosmetycznymi, itd.: produkty te mogą uszkodzić bransoletę, pasek, kopertę lub uszczelki zegarka.
      • Zabiegi konserwacyjne oraz kontrola: Należy regularnie czyścić kopertę oraz bransoletkę zegarka przy pomocy miękkiej szmatki, aby zapobiec korozji spowodowanej poceniem. Wszystkie zegarki wodoszczelne mogą być czyszczone za pomocą szczoteczki do zębów oraz wody z mydłem, a następnie powinny zostać osuszone przy użyciu miękkiej szmatki. W przypadku zanurzenia w morskiej wodzie, należy opłukać zegarek w wodzie niezasolonej, a następnie dokładnie osuszyć.

Skąd się wzięły zegarki?

Krótka historia zegarmistrzostwa.

Dawno temu, obserwując gwiazdy i cyklicznie zmieniające się pory roku, człowiek poczuł potrzebę oznaczania czasu w dokładny sposób. Pierwsze tarcze słoneczne, znalezione w Egipcie, datowane są na 3000 lat p.n.e. Jak jednak miał radzić sobie człowiek, gdy słońce przestawało świecić, nocą lub w złą pogodę? Lata mijały, a pomysłowi ludzie wymyślali kolejne formy zegarów: zegary wodne, zegary olejowe, zegary ogniowe. Wszystkie, opracowane w jednym celu – dokładnemu oznaczeniu upływających dni i czasu trwania zjawisk w otaczającej rzeczywistości. Ówczesne czasomierze nie były jednak cudami precyzji.

Upłynęły stulecia i w XIII wieku pojawiły się w różnych częściach świata pierwsze mechaniczne instrumenty do pomiaru czasu. Mechanizmy te, początkowo wykuwane z żelaza, częściej można było spotkać w klasztorach niż w świeckich centrach kultury. Szybko wyposażono je w kuranty lub dzwony, tak by wszyscy mogli dzielić radość nowego odkrycia.

Najstarsze świeckie wieże zegarowe powstały w XIV wieku:

      • 1300 Paryż
      • 1365-1373 Bazylea
      • 1348 Londyn
      • 1368 Wrocław
      • 1345 Strasburg - 1383 Frankfurt nad Menem
      • 1356-1361 Norymberga
      • 1391 Metz


Wiek XV przyniósł pierwszy zegarek kieszonkowy. Wyprodukował go z żelaza, norymberski ślusarz Peter Henlein. Zegarek mógł pracować przez 40 godzin i był wystarczająco mały, by zmieścić się w kieszeni płaszcza lub w sakwie na pieniądze. Pierwsze zegarki na rękę Pierwsze zegarki na rękę powstały z idei połączenia dwóch rodzajów biżuterii: znanych od stuleci, bransolet różnego typu i nowych, małych zegarków w formie naszyjników lub broszek. Na pierwszą udaną fuzję tych ozdobnych elementów trzeba było czekać do 1790 roku, kiedy to według historyków, genewskie zakłady zegarmistrzowskie Jaquet-Droz (dziś marka Swatch Group) i Leschot wyprodukowały biżuteryjny zegarek na bransolecie. Bogactwo, produkcją własnych, oryginalnych czasomierzy zapewnił sobie także osobisty jubiler i zegarmistrz Napoleona – Nitot. Jego zegarki z tamtych czasów wskazywały południe na dzisiejszej pozycji godziny 3, co sprawiało pewne trudności przy odczytywaniu aktualnej godziny. Na początku lat 80-tych XIX wieku niemiecka marynarka wojenna zamówiła dla swoich oficerów dostawę zegarków na rękę na łańcuszkowych bransoletach. Wykonać je miała szwajcarska manufaktura Girard-Perregaux. Było to pierwsze zamówienie zegarków na rękę w seryjnej produkcji, w dziejach światowego zegarmistrzostwa. W 1930 roku produkcja zegarków na rękę po raz pierwszy osiągnęła poziom wielkości produkcji zegarków kieszonkowych. Pierwszy prototyp zegarka z mechanizmem kwarcowym powstał w 1967 roku w wyniku prac zespołu złożonego z inżynierów ze Szwajcarii i Japonii. Mechanizm testowany w Obserwatorium w Neuchâtel dalece przewyższał precyzją tradycyjne mechanizmy.


Terminologia zegarmistrzowska

Terminy często używane w kontekście zegarków i zegarmistrzostwa. Poniższe terminy są często używane w kontekście zegarków i zegarmistrzostwa:

2 różne czasy - zegarek umożliwia ustawienie dwóch różnych stref czasowych. Tryb zmiany strefy czasowej umożliwia zmianę czasu między T1 i T2. Np. Przed podróżą można ustawić lokalną strefę czasową dla miejsca docelowego jako T2 i po przyjeździe skorzystać z ustawienia zmiany strefy, aby uzyskać na wyświetlaczu czas lokalny pokazany jako T1. Po powrocie wystarczy ponownie zamienić obie strefy czasowe. Funkcja dostępna w zegarkach Tissot z serii T-Touch.

Bar:
 jednostka ciśnienia, której nazwa pochodzi od greckiego słowa βαρύς, barýs, oznaczającego „ciężki”. W barach wyraża się ciśnienie jakiemu poddawany jest zegarek podczas testu wodoszczelności np. ciśnienie 10 barów odpowiada ciśnieniu panującemu pod wodą na głębokości 100 metrów.

Barometr - przyrząd do pomiaru ciśnienia atmosferycznego. Zegarek posiada wbudowany barometr, który pokazuje zmiany ciśnienia w hPa. Przy ustawieniu w trybie stacji pogody (funkcja dostępna tylko w zegarkach Tissot z serii T-Touch), wskazówki zegarka zachodzą na siebie, wskazując trend zmiany pogody. Zmiany pogody są związane ze zmianami ciśnienia atmosferycznego. Kiedy ciśnienie atmosferyczne rośnie, niebo wypogadza się. Znajdujemy się wówczas w strefie “wysokiego ciśnienia” lub “wyżu atmosferycznego” (A). Kiedy ciśnienie spada, niebo pokrywa się chmurami. Znajdujemy się wówczas w strefie “niskiego ciśnienia” lub “niżu atmosferycznego”.

COSC Chronometr - chronometr jest to wysoce precyzyjny zegarek, który posiada certyfikat dokładności chodu wydany przez COSC - Contrôle Officiel Suisse des Chronometres (www.cosc.ch), gdzie zegarek podany był dokładnym testom w różnych warunkach, temperaturze i pozycjach.

Chronograf: czasomierz z wbudowanym stoperem. Standardowo ma funkcje Start i Stop, ale może mieć także bardziej złożone funkcje sumowania pomiarów oraz odmierzania międzyczasów. Z funkcji chronografu korzysta się przy pomocy przycisków.

Chronograf 1/100 sek. - zegarek z wbudowanym stoperem odmierzającym 1/100 sek. Standardowo ma funkcje Start i Stop, ale może mieć także bardziej złożone funkcje sumowania pomiarów oraz odmierzania międzyczasów. Z funkcji chronografu korzysta się przy pomocy przycisków.

Częstotliwość: w zegarkach kwarcowych lub elektronicznych jest to ilość wibracji na sekundę wykonywanych przez wbudowany oscylator. Wartość określana jest w Hertzach.

Dive, głębokościomierz - funkcja obliczająca głębokość i prędkość zanurzenia.

Dotykowe szkło - patent Tissota, pozwalający wybierać funkcje zegarka poprzez dotknięcie szkła. Dostępne tylko w zegarkach z kolekcji T-Touch.

Elektroniczny: tak nazwany zegarek będzie zawierał komponenty elektroniczne, takie jak tranzystory oraz zintegrowane lub zewnętrzne obwody. Przykładami zegarków elektronicznych są zegarek kwarcowy i wszystkie zegarki prezentujące odczyty funkcji w formacie cyfrowym.

GMT: Greenwich Mean Time, czas w Greenwich (Londyn) uznany, w 1884 roku, za podstawę do obliczania standardowego czasu na całym świecie. Ziemię podzielono na 24 strefy czasowe, a południk zerowej godziny przebiega właśnie przez Greenwich, dziś dzielnicę Londynu. Dlatego czas lokalny w Nowym Jorku często przedstawia się w formacie GMT-5, w Sydney GMT+10, w Bangkoku GMT+7 itd.

Hertz: liczba wibracji lub obrotów na sekundę. Patrz Częstotliwość.

Koronka: zewnętrzny element koperty służący do nastawiania czasu i daty w zegarku.

Licznik regat REGATTA - zegarek SAILING-TOUCH jest wyposażony w specjalną funkcję odliczania wstecznego podczas regat, która umożliwia ustawienie czasu w zakresie od 0 do 10 minut i może być używana we "wstępnej fazie startowej" regat. Zegarek emituje potrójny sygnał dźwiękowy po upływie każdej minuty, podwójny sygnał dźwiękowy co dziesięć sekund w czasie ostatniej minuty, pojedynczy sygnał dźwiękowy podczas ostatnich 9 sekund i wreszcie - pięciokrotny sygnał dźwiękowy informujący o rozpoczęciu wyścigu, gdy odliczanie wsteczne osiągnie wartość zero. Poza tym, podczas fazy odliczania, można zsynchronizować zegarek SAILING-TOUCH z wystrzałami przy pomocy przycisku “-”. Synchronizacja odbywa się z uwzględnieniem najbliższej pełnej minuty. Po osiągnięciu zera, odliczanie wsteczne zostaje automatycznie przełączone na funkcję specjalnego stopera wyścigu, pokazującego minuty i godziny przy pomocy wskazówek, a sekundy - na wyświetlaczu LCD.

Logbook - rejestr.

Moduł: mechanizm we wnętrzu zegarka kwarcowego, odpowiedzialny za jego funkcjonowanie.

Odporność na działanie pól magnetycznych: w stosunku do zegarków, których dokładna praca mechanizmu jest zabezpieczona przed negatywnym oddziaływaniem zewnętrznych pól magnetycznych.

Przycisk: zewnętrzny element koperty chronografu, pozwalający użytkownikowi korzystać z różnych funkcji zegarka.

Rotor: patrz Wahnik

Tachymetr (Tachymeter)
- funkcja zegarka służąca do pomiaru prędkości średniej na określonym odcinku drogi. Przy pomocy chronografu dokonujemy pomiaru czasu, jakiego wymaga pokonanie pojedynczego kilometra. Jeżeli pokonanie pojedynczego kilometra wymaga 20 sekund, skala wskaże prędkość średnią równą odpowiednio 180 km/godz.

Telemeter - w zegarku ze stoperem dodatkowa skala naniesiona na zegarku pozwalająca na podstawie upływającego czasu od jednego do drugiego wyładowania atmosferycznego na określenie odległości przebywania obserwatora od tych wyładowań.

Teleskopy:
 teleskopy służą do połączenia paska lub bransolety z zegarkiem. Zależnie od typu zegarka mogą być proste lub wygięte w łuk.

Timer: funkcja zegarków kwarcowych pozwalająca na odmierzanie czasu wstecz, od wyznaczonego punktu do zera. Gdy czas osiągnie zero zegarek sygnalizuje to sygnałem dźwiękowym.

Uszy koperty: zewnętrzny element koperty uformowany tak, by istniała możliwość przymocowania do niej paska lub bransolety na teleskopach. Uszy mogą przybierać różne kształty, zależnie od stylu zegarka.

Wahnik: w zegarkach mechanicznych z naciągiem ręcznym, sprężyna skręcana jest przez obracający się wahnik, zwany także rotorem.

Wieczny kalendarz - zegarek posiada tzw. wieczny kalendarz, to znaczy, że ilość dni w miesiącu została w nim wstępnie ustawiona. W ciągłym trybie ustawienia, początkowo dni przesuwają się powoli, a następnie tempo wzrasta. Po upływie pełnego miesiąca, w kalendarzu przesuwają się kolejne miesiące, a potem - w ten sam sposób - kolejne lata.

Wskaźnik pływów morskich TIDE - pływami określamy podnoszenie się i opadanie poziomu wód w morzach pod wpływem obracania się Ziemi i jednoczesnego oddziaływania sił grawitacji Księżyca oraz Słońca. Przerwa między dwoma przypływami trwa około 12 godzin 25 minut. Podczas przypływu poziom wody w morzu podnosi się, ponieważ siła grawitacji Księżyca przyciąga tę stronę Ziemi, która znajduje się naprzeciwko (najbliżej niego). Dodatkowe oddziaływanie siły odśrodkowej, powstającej w wyniku obracania się Ziemi, sprawia, że oceany "rozciągają się", przybierając kształt elipsy z Ziemią pośrodku. Elipsa ta ma dwa wierzchołki; jeden znajduje się w miejscu położonym najbliżej Księżyca, a drugi w miejscu położonym najdalej od niego (na przeciwległym końcu). Ponieważ Ziemia obraca się wokół własnej osi raz dziennie, natomiast Księżyc potrzebuje więcej czasu, bo około 30 dni, aby wykonać obrót wokół Ziemi, elipsa pozostaje w tej samej linii, co Księżyc - oznacza to, że jednego dnia występują dwa przypływy i dwa odpływy.

Wskaźnik rezerwy chodu - skala zazwyczaj w formie wskazówki pokazująca czas (w godzinach ) jaki zegarek będzie chodził po ściągnięciu z ręki przy maksymalnie naciągniętej sprężynie.

Wskaźnik wyczerpania baterii EOL - mechanizmy kwarcowe (na baterię) wyposażone są we wskaźnik zużycia baterii EOL. W takich modelach wskazówka sekundnika zacznie pracować przeskakując co cztery sekundy sygnalizując konieczność wymiany baterii w przeciągu 3-5 najbliższych dni.

Wyświetlacz: w kwarcowym zegarku jest to obszar, na którym można odczytać wskazania rozmaitych funkcji w formacie cyfrowym.

Wyświetlacz LCD: Liquid Crystal Display – Wyświetlacz ciekłokrystaliczny wykorzystywany do prezentacji pomiarów funkcji w zegarkach kwarcowych.

Zintegrowany obwód: serce mechanizmu zegarka kwarcowego składa się z dużej ilości komponentów elektronicznych, które tworzą w pełni funkcjonalne obwody. Takie zintegrowane obwody są wystarczająco złożone, by porównać je z miniaturowymi komputerami. Kontrolują emitowanie sygnału o wysokiej frekwencji odpowiedzialnego za dokładność pracy zegarka oraz pojedyncze funkcje takie jak chronograf, alarm itp.

Zintegrowany pasek/bransoleta: zintegrowany pasek lub bransoleta tworzą z zegarkiem jedną całość. Na początku zintegrowane paski i bransolety wykonywane były z gumy lub ze stali. Dziś doskonale dopasowane są także paski skórzane.


Wodoszczelność zegarków

Wodoszczelność zegarków jest oceniana na podstawie testów ciśnieniowych wykonywanych w laboratorium. Podczas testów zegarek zostaje poddany ciśnieniu statycznemu panującemu na danej głębokości. Jednak w przypadku wielu działań odbywających się w wodzie, niezbędne jest wykonywanie licznych ruchów, występują także zmienne czynniki zewnętrzne. W odniesieniu do metody oceny wodoszczelności zegarka, te wyjątkowe okoliczności mogą wpłynąć na ograniczenie parametrów szczelności. Wodoszczelność zegarka nie może zostać zagwarantowana w sposób bezterminowy. Może mieć na nią wpływ starzenie się uszczelek bezterminowych. Może mieć na nią wpływ starzenie się uszczelek lub przypadkowe uderzenie koronki zegarka. Jak zostało to wspomniane w instrukcji obsługi, zalecamy Państwu coroczną kontrolę wodoszczelności zegarka. Nie należy nigdy uaktywniać koronki służącej do regulacji czasu i/lub przycisków, gdy zegarek jest zanurzony w wodzie. Po każdej regulacji ustawień zegarka należy sprawdzić, czy koronka jest wepchnięta/dokręcona do końca. Nie należy nigdy samemu otwierać zegarka; wszelkie kontrole zegarka mogą być wykonywane wyłącznie przez autoryzowane Centrum Obsługi lub Serwis.

Poniższa tabela pokazuje w jakich warunkach można używać zegarek w zależności od klasy szczelności.

Tabela klas szczelności

1. 3atm/30m/100ft/3br/30WR
Zegarki wodoszczelne do 3 atmosfer.

2. 5atm/50m/165ft/5br/30WR, 10atm/100m/330ft/10br/100WR, 20atm/200m/660ft/20br/200WR
Zegarki wodoszczelne do 5, 10 lub 20 atmosfer

3. 30atm/300m/1000ft, 100atm/1000m/100br/1000WR, 200atm/2000m/200br/2000WR
Zegarki wodoszczelne od 10 do 30 atmosfer lub więcej, z zakręcaną koronką, deklem i specjalnym pierścieniem do nurkowania.