Zegarki i ich wodoszczelnośćJak rozumieć wodoszczelnośc zegarków?

Używanie zegarka w warunkach dużej wilgotności wymaga poznania i przestrzegania kilku bardzo ważnych zasad. O klasie wodoszczelności naszego zegarka decyduje stopniowanie w postaci specjalnego oznaczenia na deklu lub tarczy zegarka. To klasa wodoszczelności decyduje o tym, czy nosząc zegarek możemy umyć w nim ręce czy też się wykąpać albo pływać. Producenci przedstawiają swoje oznaczenia w atmosferach, barach lub metrach. Zazwyczaj kształtuje się to następująco:

 • Waterresistant lub brak oznaczenia szczelności:
  Zegarki z tym oznaczeniem nie są wodoszczelne i mogą ulec zalaniu nawet podczas mycia rąk.
   
 • 30 m = WR30 = 3 ATM = 3 Bar:
  Tylko przypadkowy kontakt z wodą. Klasa wodoszczelności pozwalająca na zachlapania podczas mycia rąk
   
 • 50 m = WR50 = 5 ATM = 5 Bar:
  zegarki z tą klasą wodoszczelności pozwalają na kąpiel w wannie. W przypadku renomowanych i ekskluzywnych zegarków, ta klasa wodoszczelności pozwala również na pływanie w basenie bez skoków do wody.
   
 • 100 m = WR100 = 10 ATM = 10 Bar:
  przy wodoszczelności 100 m możemy już bez obaw pływać w zegarku, a nawet nurkować bez butli z tlenem i akwalungu.
   
 • 200 m = WR200 = 20 ATM = 20 Bar:
  Klasa wodoszczelności 200 m pozwla nam na pływanie i nurkowanie z akwalungiem.
   
 • 300m = WR300 = 30 ATM = 30 Bar:
  Zegarki z klasą wodoszczelności 300 m  to zegarki w których możesz nurkować z butlą do kilkudziesięciu metrów.
   
 • więcej...
  klasa powyżej 300m to profesjonalne zegarki do nurkowania. 

Niektórzy mylą klasy wododszczelności z ilością metrów do których można zejść pod wodę. Jeżeli na zegarku widzimy oznaczenie 30 m. nie oznacza to, że w zegarku można zejść 30 metrów pod powierzchnię wody. Oznaczenie 30 m = WR30 = 3 ATM = 3 Bar oznaczenia poparte badaniami w warunkach laboratoryjnych w których działa ciśnienie statyczne.

Co oznacza termin - ciśnienie statyczne i dynamiczne?

Wyobraź sobie zegarek zanurzony w basenie. Jeżeli znajduje się on w całkowitym bezruchu, działa na niego ciśnienie statyczne. Podczas gdy wykonamy teraz ruch ręką na której mamy zegarek, wywołujemy dodatkowe ciśnienie dynamiczne. Czujemy opór wody tak samo jak czują to uszczelki naszego zegarka. A zatem pod samą powierzchnią wody, jednym ruchem ręki jesteśmy w stanie wywołać na zegarek takie samo ciśnienie, jak byłby on zanurzony w bezruchu na głębokości kilkunastu metrów. Ponieważ znajdując się pod wodą, wykonujemy ciągłe ruchy rękami wywołując znacznie większe ciśnienie na zegarek (dynamiczne) niż w przypadku gdyby był on w całkowitym bezruchu, nie możemy przyjmować, że klasa wodoszczelnośći 30 m pozwala nam zejść 30 metrów pod wodę.

Przyciski zegarka pod wodą.

Znajdując się pod wodą, czy nawet kąpiąc w wannie lub korzystając z hydromasażu, nie wolno używać żadnych przycisków, ani manipulować koronką zegarka. Zegarki z zakręcaną koronką, powinny mieć ją dokładnie zakręconą. Należy też upewnić się, czy szkło zegarka nie jest w żaden sposób naruszone, pęknięte lub w inny sposób uszkodzone. Pod wodą nie używamy chronografu (stopera), nie ustawiamy godziny, daty itd.

Szok termiczny.

Zdjęcie zalanego zegarka Należy unikać gwałtownej zmiany temperatur działających na uszczelki zegarka. Nie wolno zanurzać zegarka w zimnej wodzie, gdy przed chwilą został on nagrzany podczas opalania się na słońcu. Gwałtowna zmiana temperatur ma zgubny wpływ na uszczelki zegarków nawet z klasą wodoszczelności 100 m. W skutek szoku termicznego zegarek możne na chwilę stracić wodoszczelność co spowoduje możliwość dostania się do jego wnętrza niewielkiej ilości wody. Na skutek szoku termicznego, pod szkiełkiem zegarka może zebrać się niewielka ilość wody, co sprawia wrażenie "zaparowania zegarka". Jest to naturalne zjawisko efektu kondensacji wilgoci. Zegarek z zaparowanym szkiełkiem należy jak najszybciej dostarczyć do serwisu zegarków.

Dlaczego to takie ważne?

Brak odpowiedniej obsługi serwisowej po dostaniu się do środka zegarka wilgoci, spowodować może korozję najistotniejszych i bardzo precyzyjnych elementów mechanizmu, co w konsekwencji doprowadzi do uszkodzenia zegarka. Nierzadko po zignorowaniu skutków zalania zegarka, nie da się już naprawić i przywrócić do życia jego mechazmu. Koszty wymiany mechanizmu są znacznie wyższe niż jego konserwacja i może wahać się w granicach od kilkuset do kilku tysięcy złotych (zależy od marki i modelu zegarka). Dlatego tak ważna jest konserwacja zegarków, zwłaszcza mechanicznych i automatycznych.
Zbyt późna reakcja na zalanie zegarka może nawet spowodować, brak możliwości przywrócenia go do życia.

Markowe zegarki są znacznie lepiej zabezpieczone przed zalaniem. Posiadają wysokiej jakości uszczelki ciśnieniowe, które przy wyższych klasach wodoszczelności jak np. 200-300 m. lepiej znoszą szok termiczny przez co zmniejszają prawdopodobieństwo przedostania się do środka wody, lub skondensowania wilgoci.

Po wymianie baterii mój zegarek stracił wodoszczelność.

Dzieje się tak, gdy zegarek zostanie nieprawidłowo zamknięty, lub zegarmistrz nie zwrócił uwagi na stan uszczelek, lub w nieprawidłowy sposób umieścił ją w kopercie zegarka. Wymiana baterii jest doskonałą okazją do sprawdzenia stanu uszczelek naszego zegarka. Z pozoru prosta czynność, może stać się początkiem problemów w naszym zegarku, wynikającch z niedbałości osoby otwierającej zegarek, lub braku odpowiednich urządzeń. Dlatego wymiany baterii należy dokonywać tylko w certyfikowanych serwisach zegarków, posiadających odpowiednie uprawnienia i urządzenia.

Okresowy przegląd zegarka.

Zegarki podlegają okresowemu przeglądowi tak samo jak samochody lub inne urządzenia mechaniczne. Wymagają one dbałości i konserwacji. Tylko regularnie serwisowany zegarek da nam 100% pewności o jego kondycji i wodoszczelności. Firma Doliński Watch Service jako jedna z nielicznych w Polsce posiada komorę ciśnieniową do sprawdzania szczelności zegarków od podstawowych po profesjonalne modele do nurkowania, zaawansowane technologicznie profesjonale urządzenia i uznanych zegarmistrzów co zostało potwierdzone licznymi certyfikatami jakościowymi

  

Bony upominkowe Bony upominkowe

Płatności Płatności