Zegarki i ich wodoszczelność

Używanie zegarka w warunkach dużej wilgotności wymaga poznania i przestrzegania kilku bardzo ważnych zasad. O klasie wodoszczelności naszego zegarka decyduje stopniowanie w postaci specjalnego oznaczenia na deklu lub tarczy zegarka. To klasa wodoszczelności decyduje o tym, czy nosząc zegarek, możemy umyć w nim ręce czy też się wykąpać albo pływać.

Zbyt późna reakcja na zalanie zegarka może spowodować całkowite uszkodzenie mechanizmu!

 

Zalany zegarek

   

Producenci przedstawiają swoje oznaczenia w atmosferach, barach, metrach lub innych klasach szczelności. Zazwyczaj kształtuje się to następująco:

 

Niektórzy mylą klasy wododszczelności z ilością metrów, do których można zejść pod wodę. Jeżeli na zegarku widzimy oznaczenie 30 m, nie oznacza to, że w zegarku można zejść 30 metrów pod powierzchnię wody. Oznaczenie 30 m = WR30 = 3 ATM = 3 Bar jest poparte badaniami w warunkach laboratoryjnych, w których działa ciśnienie statyczne.

Co oznacza termin — ciśnienie statyczne i dynamiczne?

Wyobraźmy sobie zegarek zanurzony w basenie. Jeżeli znajduje się on w całkowitym bezruchu, działa na niego ciśnienie statyczne. Podczas gdy wykonamy ruch ręką, na której mamy zegarek, wywołujemy dodatkowe ciśnienie dynamiczne. Czujemy opór wody tak samo, jak 'czują to' uszczelki naszego zegarka. A zatem pod samą powierzchnią wody, jednym ruchem ręki jesteśmy w stanie wywołać na zegarek takie samo ciśnienie, jak byłby on zanurzony w bezruchu na głębokości kilkunastu metrów lub głębiej. Ponieważ znajdując się pod wodą, wykonujemy ciągłe ruchy rękami, wywołując znacznie większe ciśnienie na zegarek (dynamiczne) niż w przypadku, gdyby był on w całkowitym bezruchu, nie możemy przyjmować, że klasa wodoszczelności 30 m pozwala nam zejść 30 metrów pod wodę.

Przyciski zegarka pod wodą.

Znajdując się pod wodą, czy nawet kąpiąc w wannie lub korzystając z hydromasażu, nie wolno używać żadnych przycisków, ani manipulować koronką zegarka. Zegarki z zakręcaną koronką powinny mieć ją dokładnie dokręconą. Należy też upewnić się, czy szkło zegarka nie jest w żaden sposób naruszone, pęknięte lub w inny sposób uszkodzone. Pod wodą nie używamy chronografu (stopera), nie ustawiamy godziny, daty itd.

Szok termiczny.

Należy unikać gwałtownej zmiany temperatur działających na zegarek. Nie wolno zanurzać go w zimnej wodzie, gdy przed chwilą został nagrzany podczas opalania się na słońcu i na odwrót. Gwałtowna zmiana temperatur ma zgubny wpływ na zegarki, nawet z klasą wodoszczelności 100 m. Wskutek szybkiej zmiany temperatury w zegarku, wewnątrz może skroplić się powietrze. Pod szkiełkiem może wówczas zebrać się niewielka ilość wody, co sprawia wrażenie „zaparowania zegarka". Jest to naturalne zjawisko efektu kondensacji wilgoci. Zegarek z zaparowanym szkiełkiem należy jak najszybciej dostarczyć do serwisu zegarków.

Zobacz zegarki do nurkowania typu DIVER

Dlaczego to takie ważne?

Brak odpowiedniej obsługi serwisowej po dostaniu się do środka zegarka wilgoci, spowodować może korozję najistotniejszych i bardzo precyzyjnych elementów mechanizmu, co w konsekwencji doprowadzi do uszkodzenia zegarka. Nierzadko po zignorowaniu skutków zalania zegarka, nie da się już naprawić i przywrócić do życia jego mechanizmu. Koszty wymiany mechanizmu są znacznie wyższe niż jego konserwacja i mogą wahać się w granicach od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych (zależy od marki i modelu zegarka). Dlatego tak ważna jest konserwacja zegarków, zwłaszcza mechanicznych i automatycznych.

Markowe zegarki są znacznie lepiej zabezpieczone przed zalaniem. Posiadają wysokiej jakości uszczelki ciśnieniowe, które przy wyższych klasach wodoszczelności jak np. 200-300 m, lepiej znoszą szok termiczny, przez co zmniejszają prawdopodobieństwo przedostania się do środka wody, lub skondensowania wilgoci.

Po wymianie baterii mój zegarek stracił wodoszczelność.

Dzieje się tak, gdy zegarek zostanie nieprawidłowo zamknięty, lub Zegarmistrz nie zwrócił uwagi na stan uszczelek, lub w nieprawidłowy sposób umieścił ją w kopercie zegarka. Wymiana baterii jest doskonałą okazją do sprawdzenia stanu uszczelek naszego zegarka, ale i jego uszkodzenia. Z pozoru prosta czynność, może stać się początkiem problemów w naszym zegarku, wynikających z niedbałości osoby otwierającej zegarek, lub braku doświadczenia czy odpowiednich urządzeń. Wymiany baterii należy dokonywać tylko w certyfikowanych serwisach zegarków, posiadających odpowiednie uprawnienia, kwalifikacje i urządzenia.

Okresowy przegląd zegarka.

Zegarki podlegają okresowemu przeglądowi tak samo, jak samochody lub inne urządzenia mechaniczne. Wymagają one dbałości i konserwacji. Tylko regularnie serwisowany zegarek da nam 100% pewności o jego kondycję i wodoszczelność. Firma Doliński Watch Service jako jedna z nielicznych w Polsce posiada komorę ciśnieniową do sprawdzania szczelności zegarków od podstawowych po profesjonalne modele do nurkowania, zaawansowane technologicznie urządzenia i uznanych Zegarmistrzów, co zostało potwierdzone licznymi certyfikatami jakościowymi.

Odwiedź autoryzowany serwis