Co to jest chronograf?

Marzec 15, 2021
Co to jest chronograph

Z takim pytaniem boryka się często nie tylko laik, ale i nierzadko także miłośnicy zegarków. Osoby, dla których korzystanie z zegarka to nie tylko nawyk czy obowiązek, a także większość sportowców, doskonale wiedzą, czym są modele czasomierzy, nazywane chronografami.

Chronograf – co to jest?

Mianem chronografów określa się zegarki z dodatkową funkcją widniejącą wewnątrz tarczy, na których znajdują się zazwyczaj dodatkowe wskazówki. Chronograf to nic innego jak po prostu wskazówkowy stoper. Otrzymując częste pytania - co to chronograf, odpowiadamy zatem, że chronografem jest dodatkowa funkcja, pozwalająca na niezwykle precyzyjny pomiary czasu mierzony w odcinkach czasowych. Fachowo, opisując chronograf, mówi się o dodatkowej komplikacji mechanizmu zegarka, która spełnia wyznaczoną funkcję odmierzania czasu z podziałem na dziesiętne, a w przypadku niektórych zegarków setne części sekundy. Najczęściej spotykany typ chronografu w zegarkach:

Chonograf jak działa i jak używać

Oczywiście, w zależności od modelu, subtarcze mogą si e nieco różnić. Podana powyżej jest klasyczna opcja, jednak chronograf może też odliczać godziny albo setne sekundy. Możliwości wykorzystania chronografu jest wiele, a wszystko zależy od tego, do jakiego typu zegarka jest on dodany. W najczęściej spotykanej wersji chronograf stanowi niezależną, centralną wskazówkę sekundnika, tarczę ze skalą dziesiętnych sekund oraz minut. Wyposażone są w niego zazwyczaj zegarki sportowe.

Jak działa chronograf w zegarkach?

Po ustaleniu, co to jest chronograf w zegarku, należy również odpowiedzieć na pytanie: jak działa chronograf, a zatem jaka zasada działania nim kieruje.

Analogowy stoper uruchamiany jest przy pomocy przycisku (1). Przycisk ten znajduje się z boku koperty w górnej jej części. Po wciśnięciu przycisku (1) uruchamia się wskazówka sekundowa stopera - ta centralna na środku tarczy. Mała wskazówka subtarczy po prawej stronie, rozpoczyna w tym samym czasie odmierzanie dziesiętnych części sekund. W zależności od modelu mechanizmu robi to w pamięci lub poprzez poruszanie się. Subtarcza po lewej stronie, pokazuje natomiast upływ minut. Najczęściej chronografy wyposażone są w skalę 30 minutową. Aby zakończyć odmierzanie czasu, wciskamy ponownie przycisk włączenia (2). Po wyłączeniu stopera, prawa subtarcza pokaże dziesiętne sekundy. Następnie należy wyzerować chronograf, wciskając dolny przycisk (3).

Początki powstania chronografów i ich rodzaje

Pierwszy z chronografów, stworzony na przełomie XVIII i XIX wieku, zapisywał wyznaczone odcinki czasu przy pomocy przymocowanej do pióra igły, poruszającej się bezpośrednio po uruchomieniu urządzenia. Aktualnie mechanizmy wyposażone w tę funkcję, są o wiele bardziej skomplikowane i zróżnicowane. Występują bowiem w wersji kwarcowej (w zegarkach na baterię) lub mechanicznej. Te ostatnie stanowią nie lada wyzwanie dla kunsztu sztuki zegarmistrzowskiej. Stworzenie mechanicznego chronografu jest znacznie bardziej złożonym procesem, a uzyskanie precyzji zbliżonej do mechanizmów kwarcowych to już najwyższa sztuka zegarmistrzowskiej inżynierii. O ile w kwestii zegarków zasilanych baterią, obsługa bazuje zazwyczaj na jednym lub dwóch przyciskach uruchamiających i zatrzymujących pomiar, o tyle w wersjach mechanicznych może przybierać niezwykłe formy, jak choćby uruchamianie, zatrzymywanie i zerowanie chronografu jednym tylko przyciskiem. Za przykład niech posłuży zegarek LONGINES Heritage Avigtion wyposażony w ekskluzywny mechanizm chronografu z kołem kolumnowym obsługiwany jednym przyciskiem (L788).

Longines Avigation z ekskluzywnym chronografem L788

Chronograf we współczesnym zegarmistrzostwie to nie tylko dodatkowa funkcja. Dziś, to także element będący czynnikiem designu, uatrakcyjnienia i usportowienia zegarków nie tylko sportowych, ale także tych klasycznych. Komplikację tą możemy dziś spotkać zarówno w zegarkach męskich jak i damskich. W kwarcowych oraz mechanicznych/automatycznych. W wielu modelach mechanicznych, chronograf stanowi bardzo prestiżową komplikację, podkreślającą styl i sztukę współczesnego zegarmistrzostwa.

Zegarki męskie z chronografem → Zegarki damskie z chronografem →