Jak nosić zegarek kieszonkowy?

Wrzesień 23, 2021
Jak nosi się zegarek kieszonkowy?

Cechujesz się oryginalnym gustem, kochasz awangardę i styl retro? Jeśli tak, to z pewnością rozglądałeś się już za zegarkiem kieszonkowym. W tym artykule dowiesz się jak nosić zegarek kieszonkowy, z czym go zestawić i jak się z nim obchodzić. Podpowiemy także jaki zegarek na łańcuszku najlepiej wybrać oraz zahaczymy o krótki rys historyczny tych wyjątkowych czasomierzy. 

Jak się nosi współczesny zegarek kieszonkowy?

Współczesne zegarki kieszonkowe to wyrafinowane i awangardowe dodatki idealne dla nowoczesnych dżentelmenów. Z pewnością Panowie wybierają je dziś częściej do roli męskiej biżuterii, charakterystycznego dodatku do stroju niźli jako odmierzacz czasu. Jednak dlatego, że wytwarzają je nierzadko uznani i profesjonalni producenci zegarków naręcznych, to sprawdzą się równie wzorowo we wskazywaniu godziny. Mogą więc pełnić funkcję zarówno czasomierza, jak i ozdoby, bądź odnajdywać się w obu misjach jednocześnie. Zegarek kieszonkowy Longines, Tissot, czy Epos to ekskluzywne i wytrzymałe czasomierze wyposażone w precyzyjne mechanizmy, tylko ukazane w bardzo oryginalnej formie.

Stylową "kieszonkę" nosi się na łańcuszku zwanym również dewizką i doczepia do marynarki, kamizelki, żakietu, czy po prostu spodni. Istnieje kilka technik noszenia tego typu męskiej ozdoby. Jednak niezależnie od tego, na którą z technik się zdecydujesz, będziesz wyglądać niepowtarzalnie, nonszalancko i wysublimowanie. Oto kilka możliwości noszenia zegarka kieszonkowego w zależności od rodzaju łańcuszka:

 

1. Single Albert i Double Albert. Zegarek kieszonkowy na pojedynczym łańcuszku typu Albert z drążkiem o postaci litery T, to klasyczny rodzaj dewizki. Wystarczy, że schowasz zegarek do kieszeni (według zaleceń — po stronie przeciwnej co dominująca ręka) i przytwierdzisz końcówkę jego łańcuszka do nitki trzeciego guzika od dołu za pomocą klamerki. Można go także przewlec przez dziurkę na guziki i umocować dzięki drążkowi. Interesującym rozwiązaniem jest wybór podwójnego łańcuszka typu Albert, który da Ci możliwość zawieszenia dodatkowej dekoracji. Może nią być choćby wisiorek bądź medalik.

Sposób noszenia zegarka kieszonkowego

 

2. Łańcuszek z suwakiem na pasek lub zapięciem kółkowym na szlufkę. Prestiżową kieszonkę można także mocować do spodni, jeśli pragnie się używać tej ozdoby w dniu codziennym, nie będąc akurat w nastroju na elegancką kamizelkę. W takim przypadku najlepszym wyborem okaże się zegarek z łańcuszkiem typu suwak. Zawiera on na końcu element, który można łatwo nasunąć na pasek przy spodniach. Nosząc jeansy, ten typ łańcuszka możesz wsunąć do małej kieszonki.

Jak nosic zegarek kieszonkowy

 

3. Łańcuszek ze sprężynowym zapięciem kółkowym. Sposób ich zapięcia przypomina ten, na którego zasadzie opiera się łańcuszek do portfela. Mocuje się go bowiem bezpośrednio do szlufki przy pomocy sprężynowego zapięcia kółkowego. Można także przytwierdzić zapięcie do dziurki na guziki w ulubionej kamizelce, aby uzyskać efekt zbliżony do tego, który zapewnia łańcuszek w kształcie litery T. Jeśli natomiast w Twojej gestii leży noszenie swojej kieszonki z marynarką lub blezerem, umocuj zapięcie w otworze klapy i wsuń zegarek do jej kieszeni.

Zegarek kieszonkowy przy kamizelce

 

Jaką kieszonkę wybrać?

Skoro już wiesz, jak nosić tak wyszukany dodatek do męskiej garderoby, czas na znalezienie idealnego dla siebie! Znajdziesz tu wiele modeli zegarków kieszonkowych sprawdzonych i uznanych producentów. Jeśli interesują Cię zegarki kieszonkowe w stylu retro, które dostarczają najbardziej skondensowanej esencji swoich czasów, najlepiej będzie postawić na model z klapką i rzymskimi oznaczeniami. Mechaniczny zegarek kieszonkowy z grawerowaną klapką w kolorze żółtego lub różowego złota, to arystokratyczna finezja na miarę współczesnego awangardzisty. Doskonałym przedstawicielem takiej koncepcji jest pozłacany szwajcarski zegarek kieszonkowy Tissot Savonnette Mechanical T83.4.451.13. Jeśli zastanawiasz się jak ustawić zegarek kieszonkowy, nic prostszego! Zasada jest podobna, co u czasomierzy naręcznych. Wystarczy odciągnąć koronkę, by dalej ustawić poprawną godzinę.

Zegarek kieszonkowy Tissot Savonnette Mechanical T83.4.451.13

Tissot Savonette Mechanical T83.4.451.13

Wymieniony model jest dodatkowo wyjątkowy przez wzgląd na fakt, że jego obudowa wykonana jest z mosiądzu, czyli wysokiej jakości połączenia miedzi oraz cynku. Jeśli zaś wolisz model wykonany ze stali w kolorze srebra, warto będzie zobaczyć Tissot Savonnette Quartz T83.6.553.13.

Zegarek kieszonkowy Tissot Savonnette Quartz T83.6.553.13

Tissot Savonette Quartz T83.6.553.13

Zwolennikom zegarków kieszonkowych bez klapki polecamy zaś Tissot Lepine Mechanical T861.405.99.033.00.

Zegarek kieszonkowy Tissot Lepine Mechanical T861.405.99.033.00

Tissot Lepine Mechanical T861.405.99.033.00

Na dolinski.pl odnaleźć można także zupełnie niezwykłe okazy tego typu zegarka, zachwycające magią i szczegółowością szkieletowej tarczy, przez którą widać pracujący mechanizm. Jednym z takich okazów jest Epos Pocket Watch 2003.185.29.58.00, który bez oporu porwie wyobraźnię każdego, kto tylko poświęci mu odrobinę uwagi.

Zegarek kieszonkowy Epos Pocket Watch 2003.185.29.58.00

Epos Pocket Watch 2003.185.29.58.00

Świat kieszonek jest bardzo interesujący i różnorodny nie tylko pod względem zastosowanych do ich produkcji materiałów. Producenci mają tu bowiem znacznie więcej miejsca na wszelkie zdobienia i oryginalne wzornictwo z uwagi na nieco większy rozmiar kopert, niż bywa to w tradycyjnych zegarkach naręcznych. Odkryj wszystkie oryginalne zegarki kieszonkowe utrzymane we współczesnym jak i nostalgicznym tonie. 

Historia zegarków kieszonkowych

Geneza "kieszonki" sięga pierwszej połowy XVI wieku. Za jej wynalazcę powszechnie uznaje się Petera Henleina — niemieckiego ślusarza i zegarmistrza. Był on jednym z pierwszych rzemieślników, którzy powołali do istnienia drobne, ozdobne zegary przenośne, noszone nierzadko jako wisiorki bądź doczepiane do odzieży przy pomocy łańcuszka/dewizki. To właśnie je często uznaje się za pierwsze zegarki. Ich wytwórstwo było możliwe za sprawą niespotykanej dotąd skali miniaturyzacji mechanizmu wahadła skrętnego i sprężyny śrubowej, którą Peter Henlein umieścił w jednostce technicznej. Ta innowacja technologiczna jak na tamten okres uczyniła go wynalazcą zegarka.

Zegarek kieszonkowy z podwójną klapką

Henlein stał się rozpoznawany jako producent małych, dekoracyjnych zegarków mosiężnych — wysoce unikatowych i niezwykle kosztownych. Wybierała je arystokracja, kupcy i przedsiębiorcy, nosząc je jako wisiorki lub przyłączone do swych szat. Mężczyzna znany jest jako pierwszy rzemieślnik, który wdrożył mechanizm zegarowy do „Bisamköpfe”, kuli lub pomandery. Był to mały, wiszący pojemnik z metali szlachetnych przeznaczony na zapachy lub środki dezynfekujące, czy pełniący rolę biżuterii. Obecnie określa się go mianem "zegarek pomander". Co ciekawe, zegarmistrz nie tworzył jajek norymberskich, które spopularyzowano dopiero kilkadziesiąt lat po odejściu prekursora, lecz głównie właśnie przenośne zegarki typu pomander. Oryginalne modele stanowią dziś niezwykle wartościowe obiekty kolekcjonerskie, a także bezcenne antyki muzealne.

Pierwsze zegarki naręczne zaś z początku XX wieku zarezerwowane były tylko dla kobiet i postrzegane jako przejściowa moda niż funkcjonalne narzędzie. Mężczyźni drwili z nich, twierdząc, że „prędzej kieckę nosić będą niźli zegarek naręczny". Zegarki kieszonkowe pełniły funkcję użytkową oraz ozdobną intensywnie aż do I wojny światowej. W tym okresie żołnierze biorący udział w wojnie uznali je za niepraktyczne i zaczęli przewiązywać wokół nadgarstka rzemykiem.