Jak wyczyścić pasek do zegarka? - poradnik

Grudzień 10, 2020
Czym wyczyścić pasek w zegarku

Skórzany pasek oraz bransoleta mają prawo ulegać zużyciu – to normalne podczas eksploatacji nawet najlepszej jakości zegarka. Żywotność tych elementów można jednak wydłużyć poprzez stosowanie odpowiednich metod pielęgnacji i konserwacji - najważniejsze z nich zebraliśmy w poniższym artykule.

Regularne zabiegi pielęgnacyjne

Zarówno zegarki na pasku, jak i modele na bransolecie cieszą się niesłabnącą popularnością. Trudno stwierdzić, które są trwalsze i wygodniejsze w użytkowaniu. Aby długo cieszyły swych właścicieli, ich poszczególne elementy wymagają specjalnego traktowania – należą do nich m.in. paski ze skóry naturalnej oraz bransolety. Jak każdy inny komponent ulegają one zużyciu i tracą swoje walory wizualne jak i estetyczne. Odpowiednie i staranne czyszczenie jest kluczem do zachowania ich piękna, a właściwa konserwacja gwarantują długowieczność.

Jak wyczyścić pasek skórzany?

Klasyczne zegarki na skórzanym pasku pasują przede wszystkim do stylizacji eleganckich i formalnych. Są odporne na zmieniające się trendy, ale niestety nie na zabrudzenia, przetarcia i intensywne użytkowanie. Jest to w zasadzie najmocniej eksploatowany element zegarka, dlatego z biegiem lat traci piękno i właściwości. Pasek z tworzywa sztucznego wystarczy opłukać pod bieżącą wodą – jak jednak zadbać o pasek skórzany?

Profilaktyka

Na skórzane paski negatywnie wpływa ludzki pot i naskórek, gdyż jest to środowisko optymalne dla bakterii. Ogranicz zatem kontakt zegarka ze skórą choćby w nocy i odkładaj czasomierz do pudełka. Ponadto wyroby skórzane źle znoszą wodę (szczególnie morską) i wilgoć, dlatego lepiej unikać pływania z zegarkiem na ręku w takich warunkach. Nawet przystosowane do kontaktu z wodą paski skórzane, wymagają uwagi. Wiele modeli zegarków posiada wymienne paski. Możemy zatem do naszego zegarka kupić nowy pasek albo mieć ich kilka na zmianę – w zależności od okazji można dobierać inny model. Rzadsze używanie dodatkowo wydłuży ich żywotność. Poniżej przedstawiamy sprawdzone sposoby, które mogą spowolnić proces zużywania się paska od zegarka.

Pielęgnacja

Dbanie o pasek nie wymaga inwestowania w specjalistyczne preparaty. Jednym ze sposobów na wyczyszczenie skórzanego paska jest użycie szarego mydła (bezbarwnego), które skutecznie niszczy bakterie. Wystarczy nanieść na zegarek jedynie pianę i poczekać, aż skóra ją wchłonie. Następnie delikatnie przetrzyj pasek miękką i czystą szmatką z mikrofibry i pozostaw go do wyschnięcia, a na koniec wypoleruj.

Jeśli jednak przywiązujesz szczególną wagę do estetyki oraz higieny, można to zrobić bardziej profesjonalnie. Skorzystaj w tym celu ze specjalnych środków stworzonych do pielęgnacji skórzanych pasków do zegarków jak i stalowych bransolet.

Zestaw do pielęgnacji i czyszczenia pasków oraz bransolet w zegarkach

Podobnie jak w przypadku skórzanych butów, zegarka nie kładź blisko kaloryfera – wysoka temperatura jedynie zaszkodzi naturalnemu materiałowi, m.in. zmieni jego strukturę i zwiększy podatność na pęknięcia. Czyszczenie paska można też wykonać przy pomocy sody oczyszczonej rozrobionej z wodą w proporcjach 1:1.

Konserwacja (impregnowanie)

Po wyschnięciu można zaaplikować na pasek kosmetyk do impregnacji skóry. W tej roli sprawdzi się też wosk do skór, zwykła wazelina lub oliwa z oliwek, gdyż produkty te mają również działanie nawilżające. Stosować wyłącznie na gładkie i niechłonne powierzchnie jak wewnętrzna część większości pasków do zegarków.  Najlepiej pozostawić nasmarowany wybranym preparatem zegarek na noc, aby skóra mogła spokojnie nim nasiąknąć i wyschnąć. Konserwację paska od zegarka najlepiej powtarzać co około 2-3 miesiące.

Jak wyczyścić bransoletę zegarka?

Przede wszystkim profilaktyka

Bardziej wytrzymała i odporna na zabrudzenia od skórzanego paska jest bransoleta. Choć może być wykonana z takich materiałów jak stal, złoto lub tytan, to również i o nią należy dbać regularnie, choćby z przyczyn zachowania odpowiedniej higieny. Kluczowa jest tutaj ostrożność, aby nie porysować bransolety inną biżuterią oraz profilaktyka – zdejmuj zegarek podczas sprzątania, a także staraj się nie uderzać ani nie pocierać bransoletą o stół.

Czyszczenie bransolety

Czyszczenie bransolety polega na regularnym przemywaniu ją wodą – wcześniej odłącz od niej kopertę. Można to zrobić samemu specjalnym do tego przyrządem do zdejmowania pasków i bransolet. Jeśli zabrudzi się bardziej, można sięgnąć po mydło i szczoteczkę do zębów, ale o miękkim włosiu (ew. wacik kosmetyczny). Na koniec należy wytrzeć ją do sucha. Pielęgnacja zegarków na pasku lub na bransolecie musi być wykonywana starannie przede wszystkim w przypadku modeli niewodoodpornych.

Stalowa bransoleta może też być tłusta, np. od potu. W takiej sytuacji pomoże mieszanka wody z płynem do mycia naczyń. Wystarczy zanurzyć w niej bransoletę na około 30 minut, a w razie konieczności nawet na 2 godziny. Następnie pozostaje zebrać miękką szczoteczką zanieczyszczenia, wypłukać bransoletę w wodzie i starannie ją osuszyć. Można też wykorzystać specjalne środki o profesjonalnym zastosowaniu w warunkach domowych dostępne na naszej stronie. Sprawdź naszą ofertę na Paski i bransolety.

Komentarze

Brak wpisów

Napisz