Tachymetr w zegarku – co to jest i dlaczego warto go mieć? Różnice pomiędzy tachymetrem, a tachometrem – omawiamy nazewnictwo

Wrzesień 13, 2024
Tachymetr w zegarkach

Zakup odpowiedniego zegarka dla wielu osób stanowi wyzwanie, w końcu pod uwagę należy wziąć nie tylko jego stylistykę, ale także praktyczność oraz funkcjonalność. W dobie współczesnych czasomierzy można znaleźć całą paletę przydatnych komplikacji i funkcji, takich jak tachometr, chronograf, datownik czy GMT. W tym zestawieniu przyjrzymy się bardziej niszowej funkcji, jaką jest tachometr, która naszym zdaniem zasługuję na większą uwagę. Co to jest tachometr w zegarku i do czego tak naprawdę służy? Jaka jest różnica pomiędzy tachometrem, a tachymetrem? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.

Co to jest tachometr w zegarku?

Na początku wjaśniamy, że w zegarkach technicznie rzecz ujmując nie ma tachometru, tylko jest tachymetr. Tachymetr, nazywany też skalą tachymetryczną, można spotkać w zegarkach analogowych wyposażonych koniecznie w komplikację chronografu. Główną jego funkcją jest pomiar prędkości, z jaką poruszamy się na określonym dystansie. W klasycznym ujęciu tachymetr w zegarkach wykorzystuje się do obliczenia średniej prędkości np. pojazdu na podstawie czasu, jaki zajmuje przemierzenie jednego kilometra lub mili. W większości przypadków skala tachymetru umieszczana jest na pierścieniu koperty lub wokół tarczy co pozwala na bezproblemowy i szybki odczyt wskazań.

Tachymetr do czego służy

Jak działa tachymetr w zegarku?

Często spotykamy się z pytaniem od naszych klientów, jak działa tachometr w zegarku? Odpowiedź jest bardzo prosta: są to nieskomplikowane obliczenia matematyczne. Jest to zależność między czasem, prędkością oraz dystansem, który pozostaje stały — z reguły do obliczeń przyjmuje się odległość jednego kilometra lub mili, wszystko zależy, w jakich jednostkach jest wyrażona skala tachymetryczna. Żeby wyliczyć prędkość, należy podzielić przebytą odległość przez czas, jaki był potrzebny do jej pokonania.

A jak w zegarkach z tachymetrem posługiwać się nim w praktyce?

  1. Sprawdź czy wskazówka sekundowa stopera (chronografu) w Twoim zegarku jest na pozycji startowej (pionowej), czyli 12:00.
  2. Rozpoczynamy ruch pojazdem i włączamy stoper. Zazwyczaj to prawy górny przycisk.
  3. Po przejechaniu 1 kilometra lub 1 mili wyłączamy stoper - tym samym przyciskiem.
  4. Zatrzymana wskazówka pokazuje jednocześnie dwie wartości. Prędkość odczytaną ze skali tachymetru oraz liczbę sekund, którą odczytujemy z tarczy zegarka.

Na grafice poniżej, dystans 1km pokonalimśmy w 45 sekund ze średnią prędkością 80 km/h. Analogicznie skalą tachymetru można posłużyć się bez ruchu. Patrząc na tarczę widzimy, że aby pokonać 1 km w ciągu 30 sekund, powinniśmy jechać z prędkością 120 km/h

Jak działa tachymetr

Dla kogo tachymetr może być przydatny?

Wbrew obiegowej opinii, że zegarek z tachymetrem jest dedykowany jedynie wąskiej grupie użytkowników, funkcja ta ma szerokie zastosowanie i wcale nie jest taka niszowa, na jaką się wydaje. Z tachymetru skorzystają nie tylko miłośnicy motoryzacji, którzy biorą udział w amatorskich wyścigach, ale także osoby uprawiające sporty wytrzymałościowe. Tachymetr może być również z powodzeniem wykorzystany w lotnictwie i żeglarstwie. Warto pamiętać, że chociaż dzisiejsza technologia w postaci zaawansowanych pomiarowych urządzeń elektronicznych oferuje różne sposoby monitorowania prędkości, to klasyczny zegarek wyposażony w skalę tachymetryczną jest wciąż niezawodnym instrumentem pomiarowym, który może się przydać w najmniej oczekiwanej sytuacji.

Skala tachometryczna

Zegarki z tachymetrem

Obecnie tachometr w zegarkach (poprawnie nazywany tachymetrem) jest spotykany dość często, a przekrój stylistyczny jest naprawdę imponujący. Zegarki z tachymetrem często nawiązują do klasycznych czasomierzy nierzadko zahaczając o stylistykę retro. Taki zegarek może posłużyć jako stylowy dodatek, który swoim wysublimowanym designem będzie przyciągał wzrok. Z kolei bardziej usportowione modele sprawdzą się doskonale na co dzień. W tym miejscu zachęcamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą zegarków wyposażonych w funkcję tachymetru.

Zegarek z tachometrem

Dlaczego warto mieć zegarek z tachymetrem?

Pomimo znacznej dominacji urządzeń wyposażonych w GPS, tradycyjny zegarek z funkcją tachymetru wciąż jest atrakcyjnym urządzeniem pomiarowym. Tachymetr wyróżnia się wyjątkową łatwością użytkowania. To niezawodny przyrząd, który sprawdzi się w każdych okolicznościach, bez względu na dostępność internetu czy zasięgu sieci komórkowej. Co więcej, zegarki wyposażone w tachometr często wyróżniają się unikalnym, klasycznym wzornictwem inspirowanym sportową elegancją. Z tego powodu są chętnie wybierane przez kolekcjonerów oraz wszystkich miłośników, którzy cenią sobie nie tylko funkcjonalność, ale także estetyczny wygląd. Reasumując, zegarki dysponujące skalą tachometryczną, są stylowymi i praktycznymi narzędziami, które mogą okazać się przydatne w wielu sytuacjach. Dzięki możliwości szybkiego obliczenia prędkości na określonym dystansie funkcja tachymetru znajduje zastosowanie nie tylko w motoryzacji czy sporcie. Obecność komplikacji chronografu również może okazać się nie bez znaczenia podczas dokonywania wyboru. Różnorodna stylistyka sprawia, że każdy znajdzie odpowiedni model dla siebie.

Tachymetr czy tachometr? A może tachymeter? Wyjaśniamy różnice.

W zegarkach stosuje się tachymetr, a nie tachometr. W uproszczeniu, tachymetr to skala na tarczy zegarka, która służy do pomiaru prędkości na podstawie czasu oraz przebytego odcinka drogi. Tachymetr pozwala mierzyć prędkość w jednostkach takich jak kilometry lub mile na godzinę, pod warunkiem, że użytkownik zna pokonaną odległość. Natomiast tachometr to przyrząd do pomiaru prędkości obrotowej, najczęściej wałów maszyn lub silników. Jest używany w mechanice i motoryzacji do wskazywania liczby obrotów na minutę (RPM, czyli revolutions per minute). Tachometry są standardowo montowane w pojazdach, gdzie pomagają kierowcom monitorować pracę silnika (np. obrotomierz).

Tachometr

W praktyce pojęcia tachometr i tachymetr są często używane zamiennie. "Tachometr" jest bardziej powszechny w kontekście branży zegarkowej, co jest błędne, podobnnie jak "zegarki z tachometrem". Zwróćmy uwagę na to, jak producenci zegarków opisują tę funkcję: Tachymeter / Tachymetre czyli po przełożeniu na język polski "Tachymetr". Tachometr w języku angielskim tłumaczy się jako "Tachometer", czego nie zobaczymy na żadnej skali markowych zegarków.

Słowo tachymetr, a język polski

Słowo "tachymetr" faktycznie nie występuje powszechnie w słownikach języka polskiego w odniesieniu do zegarków, choć jest używane w specjalistycznych kontekstach, takich jak geodezja czy zegarmistrzostwo. Istnieje kilka powodów, dlaczego nie jest to szeroko uznawane słowo w standardowym języku polskim:

Tachometr czy tachymetr

  • Bliskość znaczeniowa z "tachometr".
    W języku polskim przyjęło się stosowanie terminu "tachometr" do opisywania urządzeń mierzących prędkość obrotową, zwłaszcza w motoryzacji. Używanie słowa "tachymetr" mogłoby wprowadzać zamieszanie, mimo że jest bardziej precyzyjne w kontekście pomiaru prędkości (jak w zegarkach). W związku z tym w codziennym użyciu "tachometr" jest bardziej rozpowszechniony.

  • Wpływ tradycji językowej.
    W polskim języku technicznym i naukowym wiele terminów ewoluuje w oparciu o istniejące słowa, a "tachometr" zyskał większą popularność. W terminologii motoryzacyjnej "tachometr" jest po prostu bardziej powszechnym określeniem, mimo że "tachymetr" jest właściwszy w niektórych zastosowaniach (zegarki z funkcją mierzenia prędkości).

  • Brak potrzeby różnicowania.
    W polskim codziennym użyciu nie ma dużej potrzeby rozróżniania między tymi dwoma pojęciami, więc termin "tachymetr" nie zyskał tak szerokiej akceptacji z uwagi na mniej wygodną formę fonetyczną.

Słowo "tachymetr" funkcjonuje jednak w języku polskim w specjalistycznym znaczeniu, szczególnie w odniesieniu do zegarków, choć nie znalazło to szerokiego odzwierciedlenia w słownikach ogólnych.

Dlaczego więc wszyscy piszą o tachometrze w zegarku, a nie tachymetrze?

Jest to powszechny błąd wynikający z nieprecyzyjnego nazewnictwa stosowanego w terminologii technicznej. Całe to zamieszanie terminologiczne spowodowane jest podobieństwem brzmienia obu tych nazw, a użycie terminologii technicznej nie zawsze jest przestrzegane, szczególnie w marketingu, gdzie łatwość zrozumienia dla konsumenta często przeważa nad precyzyjnym używaniem terminów.

Zegarek z tachymetrem

Można więc przyjąć, że technicznie w zegarku znajdziemy tachymetr (eng.: "tachymeter"), ale posługując się potocznie nazwą tachometr, nie popełniamy tu szczególnego błędu w ogólnym założeniu. W kontekście rozmów o zegarkach, każdy będzie wiedział o jaką funkcję nam chodzi i choć technicznie nie jest ona prawidłowa, to potocznie znana i powszechnie stosowana także przez wielu doradców w salonach z zegarkami.

Tachimetr – jeszcze więcej zamieszania

Rozważając terminologię i nazewnictwo techniczne, możemy się także spotkać z jeszcze jedną bliskoznaczną frazą – "tachimetr", który także używany jest zamiennie z nazwą "tachymetr". Jest to urządzenie, używane w geodezji i odnosi się do optycznego instrumentu służącego do pomiaru kątów poziomych, kątów pionowych oraz odległości. Jest to to samo urządzenie, które czasami jest nazywane "tachimetrem" w niektórych źródłach, co może prowadzić do kolejnego zamieszania.

tachimetr

Zatem, chociaż terminologia może się różnić, w kontekście geodezji zarówno "tachymetr", jak i "tachimetr" odnoszą się do tego samego urządzenia. W innych kontekstach, takich jak omawiane u nas zegarki, "tachymetr" jest używany do opisania skali mierzącej prędkość na podstawie czasu, potocznie zwany "tachometrem".

Konkluzja

Terminy tachometr, tachymetr i tachimetr odnoszą się do różnych urządzeń i funkcji, jednak w praktyce używanie tych nazw jest często zrozumiałe w odpowiednich kontekstach. Tachometr odnosi się do mierzenia prędkości obrotowej, tachymetr do skali w zegarkach mierzącej prędkość na podstawie czasu, a tachimetr do instrumentu geodezyjnego. Bez względu na terminologię, ważne jest, aby używać odpowiedniego terminu w odpowiednim środowisku, aby zapewnić jasność i precyzję komunikacji. W każdym z tych przypadków, termin jest zrozumiały w kontekście, w jakim jest używany, co pozwala na efektywną wymianę informacji i uniknięcie nieporozumień. Jednak w branży zegarków tachometr i tachymetr dla większości rozmówców będzie tym samym, czyli funkcją do odmierzania średniej prędkości na odcinku 1 kilometra.

Komentarze

Brak wpisów

Napisz