ORIS 400 - nowy, rewolucyjny mechanizm manufakturowy

Październik 16, 2020
Mechanizm automatyczny Oris 400

Szwajcarska marka ORIS z dumą przedstawia swoje dzieło ostatnich 5 lat pracy, testów i skomplikowanych obliczeń - mechanizm automatyczy Oris Calibre 400. To całkowicie nowy werk opracowany niezależnie przez inżynierów Orisa, który wyznacza nowy standard dla automatycznych mechanizmów. Oris 400 posiada pięciodniową rezerwę chodu (120 godzin), jest to maksymalny czas, jaki mechanizm działa bez nakręcania sprężyny, czyli gdy nie nosimy zegarka na ręce. Oprócz tego jest wysoce odporny na pole magnetyczne, a także został objęty 10-letnią gwarancją producenta.

Pięciodniowa rezerwa chodu w kalibrze Oris 400

Tworząc kaliber 400, inżynierowie Oris uznali, że w dzisiejszych czasach nie każdy ma w zwyczaju nosić ten sam zegarek codziennie. Jeśli odłożysz standardowy zegarek mechaniczny na dzień lub dwa, zatrzyma się, gdy rezerwa chodu się wyczerpie. Calibre 400 posiada pięciodniową rezerwę chodu, więc będzie nadal działać, jeśli nie nosisz zegarka, między powiedzmy, czwartkiem a wtorkiem. Dłuższy okres użytkowania stał się dostępny za pośrednictwem dwóch beczek, z których obie mieszczą przedłużoną sprężynę naciągową.

Oris 400

Oris 400 i 10 lat gwarancji

Oris jest tak pewny wydajności zaawansowanych technologii zintegrowanych z mechanizmem 400, że oferuje 10-letnią gwarancję na wszystkie zegarki Oris napędzane nowym mechanizmem. Ponadto, Oris proponuje również 10-letnie, zalecane okresy serwisowe dla zegarków z kalibrem 400. Oznacza to, że z wyjątkiem przypadkowych uszkodzeń lub kontroli wodoszczelności, nie powinieneś przynosić zegarka Calibre 400 do serwisu najwcześniej do 2030 roku. To jest początek nowego standardu, który ma miejsce tu i teraz.

Oris 400

Oris 400 wyjątkowo stabilny wahnik

Jedną z podstawowych ambicji marki Oris w przypadku werku 400 było wyeliminowanie problemów, nim te w ogóle się pojawią. Inżynierowie firmy Oris stwierdzili, że jednym z najczęstszych problemów związanych z automatycznymi mechanizmami, jest problem układu łożysk kulkowych, który umożliwia obracanie się ciężarka oscylacyjnego (wahnika). Jest to kluczowy element zegarka automatycznego - obracający się rotor generuje moc, przechowywaną w sprężynie naciągowej, która jest umieszczona w beczce. Z tego powodu szwajcarska marka całkowicie usunęła łożysko kulkowe i zastąpiła je systemem o niskim tarciu, w którym metalowy trzpień przechodzi przez nasmarowaną tuleję. Jest to znacznie mniej złożone, wysoce wydajne i wymaga zdecydowanie mniejszego zużycia, dzięki czemu system napędowy, jest mniej podatny na awarie.

Oris 400

Podwyższona odporność na pola magnetyczne

Większość szwajcarskich mechanizmów zegarka podda się zjawiskom magnetycznym, jeśli zostanie wystawiona na ich działanie, mające miejsce w życiu codziennym. Kiedy tak się dzieje, stają się mniej dokładne, a w konsekwencji może wystąpić ryzyko całkowitego zatrzymania. Aby stworzyć nowy, wysoce antymagnetyczny mechanizm, Oris zaprojektował Calibre 400 przy użyciu ponad 30 nieżelaznych i antymagnetycznych komponentów, w tym krzemowego koła wychwytowego i krzemowej kotwicy. Podczas testów przeprowadzonych przez renomowane Laboratoire Dubois, kaliber 400 odchylał się o mniej niż 10 sekund dziennie po wystawieniu na działanie pola magnetycznego 2250 gausów. W kontekście najnowsza wersja normy ISO 764 dla zegarków antymagnetycznych wymaga, aby zegarek został zakwalifikowany jako antymagnetyczny, a jego dokładność musi wynosić 30 sekund dziennie po wystawieniu na działanie 200 gausów. Kaliber 400 zarejestrował jedną trzecią odchylenia dozwolonego po wystawieniu na ponad 11-krotną dozwoloną siłę, co czyni go wysoce antymagnetycznym mechanizmem.

Oris 400

Oris Bear

Oris znany jest z "chodzenia własną drogą". Wierność tradycyjnym i najbardziej kunsztownym mechanizmom automatycznym, z której słynie marka, pozostaje do tej pory niezmienna. Jednak obecność oryginalnego i rozpoznawalnego, czerwonego wahnika we wszystkich werkach częściowo ustąpi miejsca elementowi, który z pewnością stanie się równie legendarny. Czerwony rotor będzie wykorzystywany nadal, lecz tylko w mechanizmach Sellita oraz ETA. Dla Oris 400 producent zaprezentował nowy, niezależny design, jaki nawiązuje do maskotki firmy pod nazwą Oris Bear. Przyglądając się strukturze komponentów zauważalnych przez przeszklony dekiel z łatwością i niemałym zaskoczeniem dostrzeże się szkielet głowy misia, który ostentacyjnie uśmiecha się do tego, kto go zauważył

Oris Bear

Szwajcarski producent w listopadzie 2020 zaprezentował nam dwa nowe modele posiadające mechanizm ORIS 400. Są to zegarki Oris Aquis Date z kolekcji Diving:\

oris-aquis-date-calibre-400-manufacture-01-400-7763-4135-07-4-24-74eb/

oris-aquis-date-calibre-400-manufacture-01-400-7763-4135-07-8-24-09peb/

 

Mechanizm manufakturowy in-house ORIS 400

- wymiary Ø 30.00 mm, 13 1/4’’’

- rezerwa chodu do 120 godzin

- wibracje 28’800 A/h, 4 Hz

- ilość kamieni 21