! Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. OK ROZUMIEM
⚠️ SALONY JUŻ OTWARTE! Zapraszamy w maseczkach i rękawiczkach ochronnych. Dziękujemy za zrozumienie.
⌚ Z kodem rabatowym: WIOSNA, kupisz wymarzony zegarek jeszcze TANIEJ! Sprawdź szczegóły →

Oris

Szwajcarskie zegarki Oris Since 1904.

Historia Orisa zaczyna w cichym, szwajcarskim mieście Holstein w górach Jura, około 110 lat temu. Dwóch zegarmistrzów, Paul Cattin i Georges Christian, przybyło do miasta chcąc założyć własną firmę zegarmistrzowską. Zaczęli od kupna niedawno zamkniętej fabryki zegarków i nazwali ją Oris, nazwę zaczerpnęli od sąsiedniego strumienia. Ich marzeniem było, aby produkować najlepsze zegarki w najlepszej możliwej cenie. Zatrudnili utalentowanych zegarmistrzów i rzemieślników, wprowadzili procesy przemysłowe, w celu ziszczenia ich wizji. Chcieli być pionierami innowacji, aby tworzyć niezawodne zegarki, które przynoszą wiele lat przyjemności.

Firma rozrastała się szybko, szybko tworząc reputację zegarkom Oris, które dostarczały wyjątkową jakości i wartości. W 1910 Oris zatrudniał 300 osób, a od 1936 roku wybudował fabryki w Holderbank, Como, Courgenay, Ziefen, Herbertswil i Bienne, aby pomieścić swoją szybką ekspansję. Oris budował domy dla swoich pracowników oraz uruchomił specjalną linię autobusową do transportu tych, którzy mieszkali tak daleko, jak Bazylea, 25 kilometrów na północ. Od samego początku, Cattin i Christian postawili sobie za zadanie, aby opanować wiele skomplikowanych etapów produkcyjnych procesu zegarmistrzostwa, i aby Oris firma rozwijała swoje własne mechanizmy do zegarków kieszonkowych.

Nowy rozdział

Pod koniec 1920 roku, firma Oris została wykupiona przez grupę inwestorów, po czym dwóch ostatnich założycieli zmarło. Był to Jacques-David LeCoultre, wnuk Antoine LeCoultre oraz człowiek, który wziął ślub z Edmond Jaeger, tworząc Jaeger-LeCoultre w roku 1937. Podczas gdy w Europie wybuchła wojna, Oris był jednym z liderów w produkcji wysokiej jakości zegarków szwajcarskich. W czasie wojny, sieć dystrybucji była ograniczona, więc Oris wrócił do produkcji zegarów, które posiadały 8 dni rezerwy chodu, produkcja przełomowego modelu rozpoczęła się w 1949 roku. Na tym etapie firma Oris produkowała ponad 200 tysięcy zegarków rocznie.

Powojenny Boom

Po wojnie firma kontynuowała swój rozwój. W 1970 roku, była to jedna z dziesiąciu największych firm zegarkowych na świecie, zatrudnia ponad 800 osób i produkowała 1,2 miliona zegarków i zegarów w przeciągu roku. Ciągły rozwój i produkcja nowych mechanizmów była kluczem do rozwoju firmy. W tym samym roku, Oris został sprzedany General Watch Company, spółka zależna od ASUAG Group, która w końcu przekształciła się w Swatch Group. Ale boomu nie mógł trwać wiecznie, tak rozpoczął się Quartz Crisis, który prawie zabił tradycyjny szwajcarski przemysł zegarmistrzowski. Napływ tanich zegarków kwarcowych z Dalekiego Wschodu zdziesiątkował globalny rynek zegarków mechanicznych.

Misja ratunkowa

Gdy w 1970 roku kryzys pogłębił się, szacuje się, że 900 szwajcarskich firm zegarmistrzowskich zbankrutowało, a dwie trzecie siły roboczej zostało zwolnionych. Oris znacznie dotknięty przez kryzys, w dalszym ciągu realizował swoją wizję, pomimo okoliczności. W roku 1982 dr Rolf Portmann i szef marketingu Ulrich W. Herzog oderwali się od grupy i firma Oris Watch Co SA przekształciła się Oris SA. Chociaż na zewnątrz świata nic się nie zmieniło, Oris był teraz niezależną firmą z własnym kursem w przyszłość. Portmann i Herzog byli przedsiębiorcy i zaczęli rewitalizację swojej firmy. Herzog podróżował po świecie obserwując nowe trendy i odkrył, że w wpływowych rynkach takich jak Japonia zegarki mechaniczne były odradzające. Przekonał swoich kolegów do odrzucenia strategii zegarków kwarcowych, które zostały narzucone przez spółki grupy, a w przeciągu kilku lat Oris wyprodukował ostatni zegarek kwarcowy, skupiając się raczej na innowacji mechanicznych zegarków.

Odrodzenie firmy zegarkowej

Dzisiaj, po ponad 30 lat od wykupu, Oris kwitnie. Dr Portmann pozostaje jako honorowy przewodniczący, a firma jest prowadzona przez Herzoga, obecnie prezesem. Oris jest w pełni niezależną i jedna z niewielu firm szwajcarskich, która tylko produkuje, zegarki mechaniczne, a jedyną, która kładzie tak duży nacisk na przedstawienie konsumentom produktu, który oferuje prawdziwą wartość. Oris jest uznawany przez Red Rotor, który symbolizuje pasję do tradycyjnego zegarmistrzostwa, i jest powszechnie uznawany za zaangażowanie w produkcji wysokiej jakości zegarków mechanicznych, w rozsądnych cenach. Mottem firmy Oris jest "Prawdziwe zegarki na zwykłych ludzi", które służy jako mantra dla projektantów i zegarmistrzów, którzy pracują w tej samej fabryce w Hölstein, w której spółka została po raz pierwszy uruchomiona 110 lat temu.

Motto firmy Oris "Prawdziwe zegarki dla prawdziwych ludzi"

Firma Oris została założona w 1904 roku. Od 1982 roku, firma jest własnością prywatną członków załogi oraz managementu. W roku 1985, długo zanim ostatni mechaniczny zegarek Hyde, Oris skupił swą strategię na produkcji jedynie mechanicznych zegarków. Dziś strategia jest podobna. Oris tworzy dla ludzi, którzy pasjonują się mechanicznymi zegarkami i którzy doceniają genialne, ponadczasowe wartości. Kolekcja jest przeznaczona do spełnienia potrzeb klientów w zakresie czterech światów Orisa: sport motor, nurkowanie, lotnictwo i kultura. Od ponad 100 lat Oris produkuje zegarki w Szwajcarii. Zegarki Oris to wyłącznie mechaniczne czasomierze i charakteryzują się wyjątkowym designem jak również charakterystycznym czerwonym wahnikiem – symbol zegarków Orisa.

Zegarki Oris są równie popularne jak gwiazdy formuły pierwszej, nurkowania, muzycy jazzowi, piloci oraz gwiazdy Hollywood (zegarki Oris zagrały między innymi w takich filmach jak Constantine, Jurasicc Park III). Wystarczy jeden rzut oka na tył zegarka, że Oris jest liderem w produkcji zegarków mechanicznych. Przeszklony dekiel zegarka Oris pozwala podziwiać piękno otwartego mechanizmu z bijącym balansem i charakterystycznym czerwonym wahnikiem. Oris jest mocno ukorzeniony w historii szwajcarskiego zegarmistrzostwa. Od ponad 100 lat produkują doskonałe, wyłącznie mechaniczne zegarki.

Historia mechanicznej innowacji

W całej swojej 110 letniej historii Oris jest pionierem innowacji w produkcji mechanizmów. W latach 1904 i 1981, firma opracowała 229 własnych kalibrów. W 1938 roku, Oris opracował kaliber 373 mechanizm wyposażony w centralnie umieszczoną wskazówkę kalendarza, który wskazuje cyfrę dnia miesiąca. Innowacja ta stała się znakiem rozpoznawalnym dla zegarków Oris. W 1982 roku, Dr Portmann i Herzog ponownie wykorzystali wskazówkę kalendarz jako symbol odrodzenia Orisa. W 1968 roku, postał kaliber 652 pierwszy mechanizm z wychwytem kołkowym, który uzyskał prestiżowy certyfikat Observatoire Astronomique et Chronométrique in Neuchâtel. Dwa lata później, w 1970 roku, po raz pierwszy Oris wyprodukował mechanizm nakręcany ręcznie z funkcją chrnografu, stopera - kaliber 725. W 1982 roku, Oris postanowił zaprzestać rozwoju własnych mechanizmów, a skupił się na rozwoju produkcji modułowej. Moduły, koperty, design te zostały zaprojektowane i stworzone w fabryce Orisa, podczas gdy zespoły napędowe został zlecone stronom trzecim, takim jak ETA, a później Sellita, zachowując filozofię Orisa. Seria przełomowych zmian modułowych rozpoczęła się w 1988 roku z kalibrem 418. Zawierał on alarm mechaniczny z czystym, dźwięcznym głosem.

Następnie w 1993 roku Oris zmodernizował mechanizmy i rozwinął je o funkcje małego sekundnika, dużej daty oraz datownik wskazówkowy. W 1995 roku, Oris zrobił kolejny krok do przodu, produkując pierwszy mechanizm typu Regulator, kaliber 649. Jednym z najbardziej ambitnych mechanizmów Orisa był kaliber 581, komplikacja, która po raz pierwszy pojawiła się w 1996 roku miał wskaźnik dnia i nocy, datownik, drugą strefę czasową plus fazy księżyca i centralnie umieszczony sekundnik. W 1999 roku pojawił się pierwszy Pointer Day, kaliber 645.

Cofając się aby zmienić świat

W 1997 roku, Oris opracował kaliber 690, WorldTimer oparty na ETA 2836-2. Moduł Orisa był rewolucją w świecie zegarmistrzostwa. Pozwoliło to na idealne dopasowanie czasu lokalnego ze strefami czasowymi, które można było przełączać za pomocą przycisków plus i minus umiejscowionych z boku koperty. Co więcej, można było też ustawić datę wstecz, aby ustawić dokładny czas i datę w różnych strefach czasowych.

Tradycja reaktywowana

Po sukcesie kalibru 690, Oris skupił się na projektowaniu kopert i innowacjach materiałowych. Następnie w 2009 roku Oris wprowadziła swój pierwszy 24-godzinny pilot, z kalibrem 653, który miał tarczę 24-godzinną. Rok później, Oris przedstawiła pierwszy Retrograde, kaliber 735. W 2013 roku, Oris ponownie uruchomił produkcję kalibru 761, znany jako Pointer Moon. Powstał pierwszy na świecie zegarek mechaniczny, który był w stanie pokazać zarówno fazy księżyca i pływy morskie, istotne wskazówki dla nurków.

Oris kaliber 110

W swojej 110-letniej historii Oris udowadniał raz po raz, że jest to jedna z największych i najbardziej innowacyjnych marek zegarkowych na świecie. To było marzeniem założycieli aby produkować wysokiej jakości zegarki w stosunkowo niskiej cenie, i że ten duch nadal będzie inspirować i motywować firmę Oris w dzisiejszych czasach. Oris zawsze utrzymywał tradycję rozwijania zegarków z przydatnymi funkcjami, które służą praktycznie ich właścicielom. Aby uczcić jej 110 lecie istnienia, Oris z dumą przedstawia Oris kaliber 110, pierwszy mechanizm mechaniczny opracowany od podstaw przez Orisa. Ręcznie nakręcany mechanizm, odznacza się niebywałą 10 dniową rezerwą chodu i opatentowanym nieliniowym wskaźnikiem rezerwy chodu. Te dwie komplikacje nigdy nie spotykały się wcześniej. Ich połączenie było wyjątkowym wyzwaniem dla zegarmistrzów i projektantów Orisa, którzy współpracowali ze szwajcarskimi specjalistami technicznymi z L’École Téchnique Le Locle przez okres 10 lat. W rezultacie Oris osiągnął mistrzostwo w produkcji mechanizmów a zostało to osiągnięte za pomocą połączenia technik przemysłowych i technicznych. Każdy kaliber jest ręcznie montowany i testowany w fabryce Orisa Hölstein przez zegarmistrzów, ekspertów, z których niektórzy pracują z Orisem już ponad 40 lat.

Jeden bęben, ale więcej niż jeden pomysł

W przeciwieństwie do wielu innych mechanizmów o porównywalnej rezerwie chodu, Oris kaliber 110 wykorzystuje system jednego bębna. Wewnątrz bębna jest sprężyna o długości 1,8 m, która się zwija i rozwija. Zmieszczenie takiego rozmiaru sprężyny w jednym bębnie bez stworzenia mechanizmu nadmiernej wielkości wykazuje na wyjątkową wiedzę techniczną. Zegarek został zaprojektowany tak, aby zapewnić równomierne zasilanie w całym cyklu 10-dniowym. Ale dla Orisa, 10 dniowa rezerwa chodu sama w sobie nie była wystarczająca, dlatego kaliber 110 jest wyposażony w nieliniowy wskaźnik rezerwy chodu. Tarcza na godzinie 3 posiada wskaźnik, który wskazuje ilość energii pozostałej w cylindrze, z 10 do 0. W górnej części skali, karby reprezentujące dni znajdują się blisko siebie; u dołu są bardziej od siebie oddalone. Gdy zasilanie zostaje zwolniony, porusza się w prawo wokół wskazówki, skali, najpierw powoli, a następnie szybciej, ponieważ wycięcia są bardziej rozłożone. To nadaje użytkownikowi znacznie wyraźniejsze wskazanie, ile energii pozostało w zegarku.

Promocja
6190 PLN
MARKAORIS Klasa szczelności5 bar (50 m, 164 ft) Mechanizmautomatyczny Szkłoszafirowe z antyrefleksem Rozmiar koperty40 mm
Promocja
7790 PLN

Wersje:

          (Rozwiń +9)
MARKAORIS Klasa szczelności30 bar (300 m, 984 ft) Mechanizmautomatyczny Szkłoszafirowe z antyrefleksem Rozmiar koperty43 mm
Na stanie
Bezpłatna dostawa
Promocja
7790 PLN

Wersje:

          (Rozwiń +9)
MARKAORIS Klasa szczelności30 bar (300 m, 984 ft) Mechanizmautomatyczny Szkłoszafirowe z antyrefleksem Rozmiar koperty43 mm
Oris 78177294051LS
Na zamówienie
Bezpłatna dostawa
Promocja
8190 PLN
MARKAORIS Klasa szczelności5 bar (50 m, 164 ft) Mechanizmautomatyczny Szkłoszafirowe z antyrefleksem Rozmiar koperty40 mm
Oris TT1 Day Date 01 735 7752 4154-07 4 24 06FC
Na zamówienie
Bezpłatna dostawa
Promocja
5390 PLN
MARKAORIS Klasa szczelności10 bar (100 m, 328 ft) Mechanizmautomatyczny Szkłoszafirowe z antyrefleksem Rozmiar koperty42 mm
Oris TT1 Engine Date 01 733 7752 4124-07 4 24 06FC
Na stanie
Bezpłatna dostawa
Promocja
5990 PLN
MARKAORIS Klasa szczelności10 bar (100 m, 328 ft) Mechanizmautomatyczny Szkłoszafirowe z antyrefleksem Rozmiar koperty42 mm
Oris Big Crown Pointer Date 01 754 7741 4064-07 5 20 64
Na zamówienie
Bezpłatna dostawa
Promocja
6190 PLN
MARKAORIS Klasa szczelności5 bar (50 m, 164 ft) Mechanizmautomatyczny Szkłoszafirowe z antyrefleksem Rozmiar koperty40 mm
Na zamówienie
Bezpłatna dostawa
Promocja
8490 PLN

Wersje:

          (Rozwiń +3)
MARKAORIS Klasa szczelności10 bar (100 m, 328 ft) Mechanizmautomatyczny Szkłoszafirowe z antyrefleksem Rozmiar koperty40 mm
Promocja
7890 PLN
MARKAORIS Klasa szczelności5 bar (50 m, 164 ft) Mechanizmautomatyczny Szkłoszafirowe z antyrefleksem Rozmiar koperty40 mm
Na zamówienie
Bezpłatna dostawa
Promocja
10490 PLN

Wersje:

       
MARKAORIS Klasa szczelności30 bar (300 m, 984 ft) Mechanizmautomatyczny Szkłoszafirowe z antyrefleksem Rozmiar koperty44 mm
Na stanie
Bezpłatna dostawa
Promocja
9290 PLN
MARKAORIS Klasa szczelności30 bar (300 m, 984 ft) Mechanizmautomatyczny Szkłoszafirowe z antyrefleksem Rozmiar koperty43 mm
Oris Artelier Date 73377214051LS
Na zamówienie
Bezpłatna dostawa
Promocja
5990 PLN
MARKAORIS Klasa szczelności5 bar (50 m, 164 ft) Mechanizmautomatyczny Szkłoszafirowe z antyrefleksem Rozmiar koperty40 mm
Pokaż kolejnych 12 produktów
Filtry produktów
Cena
Rodzaj produktu
Marka
Dostępność
Płeć
Styl
Bransoleta / Pasek
Rozmiar koperty
Kształt koperty
Materiał Koperty
Mechanizm
Kolor tarczy
Kolor paska
Kolor koperty / obudowy
Powłoka
Szkło
Wodoszczelność
Funkcje
Dane techniczne