Zegarki Fortis to charakterystyczne, funkcjonalne i solidne narzędzia pomiarowe dla pionierów i wizjonerów, profesjonalistów i amatorów. Stanowią także atrakcyjne dodatki dla fanów niezawodności i konserwatywnego wzornictwa. Czasomierze z fabryki FORTIS oplatają nadgarstki największych elit przestworzy, od 1992 roku służą astronautom w eksploracji kosmosu, jak również wspierają nurków w poznawaniu głębin.
Historia marki
W 1912 roku Walter Vogt - przedsiębiorca oraz pasjonat zegarków zakłada w Grenchen (Szwajcaria) firmę zegarmistrzowską, którą nazywa FORTIS. Po kilku latach, gdy nastaje rok 1926, podejmuje współpracę z wynalazcą pierwszego mechanizmu automatycznego - Johnem Harwoodem. Celem jest rozpoczęcie pierwszej na świecie, hurtowej produkcji. Połączywszy siły, wizjonerzy powołują do życia pierwszy, automatyczny zegarek na świecie! 1940. marka prezentuje model Fortissimo, czyli jeden z pierwszych na świecie wodoodpornych zegarków. Następstwem tego stała się kolekcja Marinmaster, która od lat 50. do dziś dostarcza na rynek wyjątkowe wytrzymałe, wodoszczelne czasomierze. W 1956 roku Fortis otrzymuje nagrodę chronometru, którą przyznaje mu Szwajcarski Instytut Testowania Chronometrów COSC, za pierwszy wodoodporny alarm mechaniczny Manager.
1962. Rolf Vogt, syn założyciela wyrusza w podróż do Ameryki i tam przekazuje wschodzącemu wtenczas NASA pierwszy zegarek kosmiczny Spacematic AR (All Risks). Zdarzenie to jako jeden z kamieni milowych staje się nieoficjalnym początkiem nierozrywalnego związku marki z kosmosem. Przez wzgląd na kosmiczne dziedzictwo oraz prostotę i czytelność, Spacematic pozostaje do dnia dzisiejszego w ofercie szwajcarskiego producenta. W 1965 roku zainspirowany "lotem na skraju kosmosu" producent wprowadza pierwszego Stratolinera, tzw. autostradę przyszłości, który do dziś stanowi symbol nowych możliwości. Podobnie jak w modelu Spacematic, Stratoliner jest w aktualnej ofercie.
W 1994 roku dzięki sukcesowi programu "Zachód w kosmosie" marka podejmuje współpracę ze świeżopowstałą Rosyjską Agencją Kosmiczną ROSKOSMOS i staje się jej jedynym dostawcą zegarków naręcznych. W tym samym czasie twórca wprowadza na rynek chronografy nowej ery Flieger inspirowane kultowym projektem B-Uhr.
Zegarki FORTIS przeszły pomyślnie liczne testy protokołów w Centrum Szkolenia Kosmonautów im. Jurija Gagarina, co zagwarantowało im miejsce wśród oficjalnego wyposażenia kosmonautów. Tego samego roku powstaje legenda dzisiejszych czasów - Official Cosmonauts Chronograph - model testowany w kosmosie na pokładzie stacji kosmicznej MIR (1994-1998) i ISS (1998-2003). B42 Official Cosmonauts - wersja opracowana w 2003 i wciąż możliwa do zakupienia jest noszona jako standardowe wyposażenie kosmiczne w trakcie wielu wypraw na ISS. Najnowsze czasomierze z kosmicznego asortymentu producenta cechują ekstremalne właściwości, zdolne zapewnić im sprawną pracę w najtrudniejszych warunkach w kosmosie. Cały czas bije z nich oryginalne piękno, w które można odziać się także na co dzień.
Zegarki lotnicze FORTIS FLIEGER
"Według dziesiątek tysięcy pilotów i entuzjastów lotnictwa na całym świecie, których wciąż przybywa, FORTIS produkuje prawdopodobnie najlepsze na świecie narzędzia do podboju nieba". Choć wiele zmieniło się na przestrzeni lat, to jedno pozostaje trwale niezmienne - pasja do lotu. Na jaką wysokość? Jak najwyżej i jak nadalej!
Odkąd w 1987 roku nastała era "FLIEGERÓW" marka niemal nie ma sobie równych w jakości, skuteczności, czy rozpoznawalności modeli lotniczych. O czym warto w tym miejscu wspomnieć? O niezwykłym roku 2001, w którym Fortis wraz z Paulem Gerberem - legendarnym szwajcarskim zegarmistrzem znanym ze stworzenia najbardziej skomplikowanego zegarka świata, opracował pierwszy wewnętrzny mechanizm - F-2001 - w modelu Flieger Alarm. Warty równej uwagi jest rok 2012, w którym współpraca powyższych podmiotów zaowocowała powstaniem opatentowanego mechanizmu F-2012, czyli najbardziej skomplikowanego chronografu na świecie.
W 2020 miało miejsce odrodzenie tej kultowej rodziny zegarków wraz z zachowaniem najważniejszych cech poprzedników - solidności, funkcjonalności i narzędziowej estetyki. Co bezwzględnie musi posiadać autentyczny Flieger? Historyczny zestaw kolorów (stal, zielony, pomarańczowy), które co ważne "nie są stylowe, ale pełnią rolę funkcji". Nowa kolekcja projektowana jest z udziałem Xaviera Perrenouda - mistrzowskiego projektanta zegarków oraz przedmiotów luksusowych, który największej perfekcji dopatruje się w idealnych proporcjach.
Kolejny wielki skok - kolonizacja Marsa
Zegarek Fortis Stratoliner proponował utworzenie nowej sieci transportu i podróży w nieważkiej przestrzeni kosmicznej stratosfery, co już zdaje się być niebotycznie odległym marzeniem. FORTIS nie stawia jednak granic w możliwościach ludzkich, tylko dostrzega w nich potencjał, a za swoje wizjonerskie podejście został doceniony na całym świecie. Dlatego też podziwia rekordzistów, których postawy odznacza dzielona z twórcami z Grenchen niezaspokojona chęć do badania nieodkrytego, dokonywania niemożliwego oraz wiara w nieograniczone możliwości. Do czego jeszcze poza efektownym pobijaniem ziemskich rekordów jest zdolny człowiek? Czy jako ludzie poznamy kiedyś nowe środowiska na innych planetach, które być może w przyszłości zasiedlimy?
Fortis nie zastanawia się nad takimi odpowiedziami, tylko robi wszystko, co może, by urzeczywistnić kolonizację z początku Marsa, a później kolejnych planet zdatnych do życia. W jaki sposób? Obmyślając rozwiązania, które wesprą astronautów w ich zmaganiach z ekstremalnymi warunkami, jakie panują w kosmosie. "Od 1992 roku zegarki FORTIS unoszą się w kosmosie". Najpierw zegarek Fortis w roli elementarnego narzędzia uczestników obecny był na czteroletniej misji MARS 500 (eksperyment psychospołeczny) organizowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną + Chińskie Centrum Badań i Szkoleń Astronautów w celu przetestowania i przygotowania ludzi do życia na Czerwonej Planecie.
Następnie Fortis dołączył do programu badawczego Austriackiego Forum Badawczego AMADEE, biorąc udział w misji terenowej AMADEE-18 (zaplanowaną w celu pozyskania wglądu operacyjnego na podstawie badań prowadzonych w środowisku zbliżonym do Marsa). Oficjalny chronograf kosmonautów FORTIS AMADEE-18 wyposażony w mechanizm automatyczny ETA 7750, spisał się wtedy na tyle dobrze, by w 2021 roku fani doczekali się kolejnej edycji w kolorze gwiezdnego pyłu Fortis F2040007 Official Cosmonauts Chronograph Amadee-20 Special Edition z opatentowaną ramką kontroli misji MCB ™.